VEE HERŞEY EVET İÇİN
Umut GENÇ

VEE HERŞEY EVET İÇİN

Bu içerik 1226 kez okundu.

 

Ülkemizde havaların ısınması ile beraber  artık  siyasi arenada ısınmaya başladı.

16 Nisan’da gerçekleştirilecek olan Cumhurbaşkanlığı  sistemi ve yeni anayasa referandumu için partiler mitinglere başladılar.

 

Siyasi parti temsilcileri ve gönüldaşları,  Evetçi ve Hayırcı gruplar şeklinde ikiye ayrıldılar. İki grupta da kıyasıya bir siyasi mücadele, etkileme becerisi ve kulisler oldukça hararetli gitmektedir. Açılan seçim koordinasyon büroları, toplumun çeşitli katmanlarıyla yapılan toplantılar ve mitinglerle de hem gövde gösterisi yapılmakta hem de kararsız seçmeni etkileme yarışına girilmektedir.

 

Ak Parti’nin meclise taşıdığı anayasa değişikliği görüşmelerine MHP’de destek vererek 18 madde üzerinde uzlaşıldı ve anayasa  değişikliği için sandık yani halk iradesi işaret edildi.

 

1982 Anayasası askeri ve darbe anayasası olduğu için kişi özgürlüklerini tam manasıyla karşılayamıyordu. Zaman içerisinde çeşitli değişiklikler yapılsa da halk tecellisi tam yansıtılamıyordu.  Artık anayasa yamalı bohça gibi kalmıştı ve değişmesi lazımdı…

 

Halk iradesi önce kendini anlayabilen, ona güvenebilen, kendi içinden bir Cumhurbaşkanını kendisi seçerek  artık zaman yenilik zamanı dedi…

Ülkenin halk tarafından seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan artık halkıyla bir olup, birlik olup dünyaya Türkiye, Türk milleti gerçeğini defalarca her platformda altını kalın harflerle çizerek hatırlattı.

Bu ülke darbelerden, darbecilerden çok çekti ve hala çektirilmeye çalışılacaktı. Halkımızın engin tecrübesi ve liderimizin dik duruşu o hainlere gereken dersi verdi. Darbe Anayasası da o hainler gibi tarihe gömülmeliydi ve zamanı gelmişti artık.

Ülkemizin sihirli kelimesi istikrardır..

İstikrar ortamı refahı getirir, barışı, mutluluğu ve istihdamı kamçılar. Koalisyonlar dönemi ve son olarak ta 7 Haziran 2015 genel seçimi sonrası yaşanılan hadiseler ve ülkenin çektiği sıkıntılar bu sözümüzü doğrular niteliktedir. İstikrar için, yeni anayasa yeni  sistem gereklidir..

18 Maddelik Anayasa değişikliğinde vatandaş arasında daha çok gündem olan bazı maddeleri yorumlarsak; Hayırcıların hep dile getirdiği tek adamlılık düşüncelerinin yersiz olduğunu çok net görebiliyoruz.Daha önce hesap sorulamayan,sınırsız yetkileri olan Cumhurbaşkanı artık sınırlandırılacak ve hesap sorulabilecek hatta yargılanabilecek. Soruyorum size bu maddenin neresi kötü ve neresi demokrasiden uzak ?

 

Rejim değişikliği düşüncesi de tamamen hayal ürünü. 1923 de kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin rejimi Cumhuriyettir. Yani halkın kendi kendisini seçebilmesi ve yönetebilmesidir. Bildiğiniz üzere Cumhurbaşkanını halkın seçme yetkisi yoktu. Kendi makamını bile halk oylamasına sunan halkın gücü ile gelen Recep Tayyip Erdoğan, zaten cumhuriyetin uygulayıcısı olmuştur. Bir insan hem  gücünü bu uygulamaya göre alır hem de bu uygulamayı yok mu sayar? Yani tamamen rejim değişikliği de algı operasyonudur..

Hali hazırda mecliste görüşülen yasaların kanunlaşması da Cumhurbaşkanlığı onayına sunulmaktadır. Yani anayasa değişikliği ile yeni sistemde de düşünülen, bürokrasiyi daha da azaltmak halkın tecellisini mecliste ve başkanlıkta daha da  artırmaktır…

Bu Haber Hakkında Sen Ne Düşünüyorsun..
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Konya'da gol sesi çıkmadı
Konya'da gol sesi çıkmadı
Birçok üniversite diploması var, iş yok!
Birçok üniversite diploması var, iş yok!