Advert
BİSMİLLAH
Kevser ARAT TÜRKMENOĞLU

BİSMİLLAH

Bu içerik 650 kez okundu.

Ne güzel bir kelamdır besmele... Besmele ile başlanılan işte mânevî bir hazırlık vardır. Yapılan işi asıl sahibine arzediş vardır. "Ben kulum,Sen Rab'sın! Acziyetimi, eksiğimi, kusurumu ancak Sana havale ediyorum, Sen tamamla!.." teslimiyeti vardır. "Benim elimden gelen hiçbir şey yok,Sen ol demedikten sonra!' bilinci vardır.

 

İnsan! Bismillah ile başlar hayata. Rahman(1) ve Rahîm(2) Allah ol der,akıldan fikirden yoksun bir kan pıhtısı; akla,fikre,idrake sahip muhteşem bir organizmaya dönüşür. Ne akıl almaz bir dönüşüm!.. Yüce Allah, sayılamayacak kadar orjinal insan\ruh yaratmıştır. Orjinalliği parmağının ucundadır. O, ruhların barınağı bedenleri, maddî manevî ihtiyacı için her türlü techizatla yerli yerince donatmıştır. Rahman ve Rahîm Allah, dünyada yarattığı tüm canlılara merhametlidir. Yarattığı tüm mahlukatın ihtiyacına göre imkan ihsan etmiştir. Gökyüzünden yeryüzüne, karadan denize, mikro evrenden makro evrene tüm alemde bu güzellikler müşahade edilir hayretle ve hikmetle. Gözle görülen görülmeyen onsekiz bin alemde tüm mahlukatın tabiatındaki eşsiz zerafette rahmetinin tecellisini gözlemleriz. Akla sahip olmayan yırtıcı ve vahşi canlıların, yavrularına gösterdiği itina ve onları türlü tehlikelere karşı muhafazalarında tezahür eder Rahman ismi celilinin alametleri. Yavrusunun hayatta kalması için aylarca açlık ve soğukla canı pahasına mücadele eden hayvanatın özverisinde tezahür eder. Çelimsiz yavrusunu, açlıktan gözü dönmüş saldırgan düşmandan korumak için kendini küçücük bedeniyle düşmanın önüne atan hayvanatın cesaretinde tecelli eder. Ve yaşadıkları ortamın rengiyle renklenen, deseniyle şekillenen, ortama maddi manevî uyum sağlamış varlıklarıyla her türlü tehlikeye karşı hıfzedilmiş olan canlıların akıl almaz desenlerinde tezahür eder. Devasa gövdelerindeki her türlü eziyet veren kir ve atıkları, küçük canlılara rızık yapıp onları gönüllü temizlik işçileri olarak o koskoca canlılara hizmetkar kılan Rahman ne kadar merhametlidir! İnsanoğlu ne kadar aciz bir varlıktır. Doğar doğmaz ayağa kalkan hayvan yavrularının tam tersi doğduktan en az7 ay geçtikten sonra ancak ayağa kalkar. Rahman anne karnında gelişmeye devam eden insanın ihtiyacına uygun besinini daha önce kan damarlarından ibaret anacığının göğsünde tüm hastalık yapıcı etkenlerden uzak olarak gelişimini olumlu yönde sağlayacak her türlü besinle birlikte vermiştir. Aya özel,kişiye özel! Anne bile yavrusunun ayına uygun ihtiyaç duyduğu besin maddelerinin muhtevasını bilmezken göğsünden yavrusuna özel besin merhametle yavruya ikram olunur.   Deryada bir damla sadece bahsettiğim bu tezahürler. Nereye ve neye baksak Rahman ve Rahîm ismi celillerinin tecellisini gözlemleriz. Velhasıl  yaratan ve yaşatan Rab; aciz kula bismillah ile yıkılmaz bir destek,bir dayanak vermiştir.  Temeli sağlam olan binalar inşa etsin diye... Allah için, Allahın adıyla, Allahın izniyle başlanılan bir iş hayırsız olabilir mi? Varsa bir kusuru Allah düzeltmez mi? Varsa bir engeli, zorluğu Allah yardımcı göndermez mi?

 

Hal böyleyken bismillah deyip başlamalı. Eksiğimizi halden anlayana sunmalı. Gönüllere ilham eden Rabbimizin sinemizde yeşerteceği güzelliklere  yer açmalı. Madem başlamaya niyetliyiz, o halde güzel başlamalı. Güzel olan her ne varsa Senin adınla, Senin rızanla başlayayım, hayra vesile olayım, hayr üzre çabalayayım Rabbim! Bismillahirrahmanirrahîm...

 

 

(1) Rahman: dünyada tüm yarattıklarına karşı merhametli olan

(2) Rahîm: ahirette yalnızca iman eden kullarına karşı merhametli olan

Bu Haber Hakkında Sen Ne Düşünüyorsun..
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KONYASPOR BOLU VE HOLLANDA YOLCUSU
KONYASPOR BOLU VE HOLLANDA YOLCUSU
Japonya'da Konya Kültürü Tanıtıldı
Japonya'da Konya Kültürü Tanıtıldı