Advert
GÖNÜL ERLERİNDEN EDEBİYATA DAİR…
Umut GENÇ

GÖNÜL ERLERİNDEN EDEBİYATA DAİR…

Bu içerik 1893 kez okundu.

 

Gönlümüze dokunan mana ikliminde bir el,bir his bir söz olmayı şiirin ve yazın edebiyatın  o zarif dokunuşunu bizlere sunan değerli Seydişehirli yazarlarımız  yeni eserleri ile bizleri yine iç alemimizde yolculuğa çıkarttılar…

Yazarlarımızın bu sırlı yolculuklarında hayal dünyamıza hitap eden yazıları ile bizlere bir metafiziksel yaşamın derin izlerine gömülmekle birlikte yaşanılan zamanı ve reel dünya ekseninde gerçekleşen olayları da sunmaktadırlar

Aşkı, ruhun dinginliğini, bir bekleyişi sunan değerli yazarlarımız bunlarla birlikte hayat mücadelesi, gerçek yaşamdan kesitler ve yeni dünya düzeninde meydana gelen siyasi, tarihi gelişmeler üzerine de yaptıkları tahliller ve önsezilerle bizlere bir yol ışığı olmaktadırlar.

 

Köşe yazımın başlığından hareketle en ince ve zarif yazıları ile düşünce dünyamıza, hayalperestliğimize sihirli bir el gibi dokunarak her yazdığı eserle bizleri büyüleyen değerli yazarımız Uzman Psikolog Ayşe Ünüvar, yeni kitabı ‘Bekleyiş’ ile okuyucularının karşısına çıktı

 

Daha önce kaleme aldığı Yüreğime Cemre Düştü ve Kör Kalbe Aşk Dokunmaz kitapları ile okuyucuların büyük beğenisini kazanan Yazar Ünüvar, üçüncü kitabı Bekleyiş adlı romanında da yine kitapseverlerin dikkatini çekecek bir anlatımla edebiyat dünyamıza adını altın harflerle yazdırmaya devam ediyor.

Saf, kirletilmemiş ve sahici bir aşkın duygu içre evreninde yazılmış düşsel-şiirsel bir anlatıyla sunulan Bekleyiş Romanı’nda ele alınan konu artık her bir şeyin doğal-otantik halinden ırağa düştüğü bu yapmacık- yapay zamanda neyi kaybettiğimizi hatırlatırcasına yazarın üzerinde hassasiyetle odaklandığı ‘aşk’ kavramıdır. Zarif, latif ve içtenlikli ve hatta dramatik veçhelerde taşıyan ‘aşk duygusu’ da içsel bir serüven işliğinde sayfalara taşınıyor.

Modern roman okuyucusu bu kitapta neyi kaybettiğini, asli özünü, ruhunda çağıldayıp genişleyen ve aşka meyyal iç sesi, tül bir perde ardında ışıldayıp duran aşkın hayalini, duygunun derin kıvrımlarla şekillenen şiirini bulacak.

Bekleyişin sırrı, anlatanın sonunda bulamadığımız cevabı bize geri veriyor, Ademoğlu Bekleyiş’te aşkın sırrına eriyor.

 

Eğitici, Öğretici yazıları ile bizleri her zaman aydınlatıcı bir ilim adamı  olan diğer bir gönül adamı Yazar- Öğretmen Ali Erkan Kavaklı’dır.

 

Çeşitli roman, hikaye, edebi eserin yanında öğretici yazılarda sunan Yazar Kavaklı, son kitabı 15 temmuz Diriliş Destanı adlı romanında, 15 Temmuz 2016 da  Türk toplumunun yaşadığı o darbe girişimini ve sonrasını tüm yönleri ile ele almıştır.

Darbeler tarihine bir yeni daha eklenerek kahraman Türk toplumuna eziyetin, cefanın, yürek sızısının maalesef bir daha yaşatılarak acımasızlığın vatan hainliğinin gerçekleştiği o kara gecede Millet, istiklal ve istikbalini çalmak isteyen hainlere tarih boyunca unutulmayacak bir ders verdi. Hak ve hukukunu korudu. Haysiyet ve izzetini çiğnetmedi. Canını verdi, istiklalini muhafaza etti.

 

Çeşitli gazete ve dergilerde makaleleri yer alan ve bu makale ve kompozisyonlarda ödül kazanan eğitici yazar Ali Erkan Kavaklı; sanat anlayışı hakkında ise şu bilgileri verdi bizlere

 “Sade bir dille, insanların ve insanlığın problemlerini ele alan roman ve hikâyeler kaleme alıyorum. Postmodern bir tavırla yazıyor, revaluasyonerist bir üslûbu benimsiyorum. İnsanları kötüden iyiye, çirkinden güzele, inançsızlıktan imana doğru değiştirmeyi, barış ve kardeşlik duygularını güçlendirmeyi hedef edindim. İnsanları melekleştirebilirsek dünyayı cennete çevirebileceğimize inanıyorum. Bu maksatla yazıyorum. Gerilimli, heyecanlı ve vakaya dayalı roman ve hikâye yazıyorum. Başarı ve eğitim kitaplarıyla insanımızın başarısını artırmak için çalışıyorum

İstanbul’da bizzat tanık olduğu 15 Temmuz gecesi ve sonrasında yaşananların,kahraman halkımızın destanının romanlaştırılmasını düşünerek kaleme aldığı 15 Temmuz Diriliş Destanı romanında “O gece “Çanakkale Ruhu” yeniden dirildi. Şehit olma idealiyle sokaklara ve meydanlara akan milletimiz istiklal ve istikbal mücadelesine girişti. Milli ruh o gece bir kere daha şahlandı,hain eşkıyaları tepeledi ve tam bir istiklal destanı yazdı. 248 şehidin canı ve 2194 gazinin kanı pahasına zafer kazandık. Şehitlik aşkıyla meydanlara koşan sivil kahramanlar, darbe yapıp cennet vatanı Amerika uşaklarına peşkeş çekmek isteyen eli silahlı hainlere dünyayı dar etti.” Dedi.

15 Temmuz, milletimize büyük acılar yaşatan önceki 5 darbenin rövanşı oldu diyen Kavaklı Millet, istiklal ve istikbalini çalmak isteyen hainlere tarih boyunca unutulmayacak bir ders verdi. Hak ve hukukunu korudu. Haysiyet ve izzetini çiğnetmedi. Canını verdi, istiklalini muhafaza etti. Bu muhteşem zaferin destanı yazılmalı ve tarihe geçmeliydi. Onun için kaleme sarıldım” şeklinde konuştu.

 

 

Öğretmenlik görevi yanında şiire olan sevgisi ve bu sevgiye birde deneme kitapları ile yazın hayatımıza daha da renk katan değerli yazarlarımızdan bir tanesi de Mehmet Boztepe…

Eserlerinde tarihi gerçekleri bir tarihçi yorumu ile bizlere aktaran Yazar-Öğretmen Mehmet Boztepe yine çok konuşulacak bir konu üzerine kaleme aldığı Türkiye 4. Dünya Savaşına Doğru kitabı ile okuyucuların karşısına çıktı.

Küresel dünya konjektüründe ülkemizde, komşularımızda ve tüm dünyada yaşananları gözlemleyen ve sentezleyen Boztepe, 15 temmuz darbe girişimi dahil şuanda yanşan olayların parça parça 3. Dünya Savaşı olduğunu gelecekte ise doğu-batı ekseninde yeni gelişmelerin yaşanacağını belirtirken bu yaşananların doğrudan Türkiye’yi etkileyeceğini bu yüzden de kitabının adını “Türkiye 4. Dünya Savaşına Doğru” koyduğunu söyledi.

 

Şiir yazmanın kendisini mutlu ettiğini ve edebiyata olan bağlılığını ifade eden yazar, daha önceleri yazın hayatına Ruhumun Sürgünü, Sevginin taksimi adlı şiir kitaplarını kazandırmıştı.

Ulusal ve uluslar arası gündemi takip ederken yaşanan ver yaşanması muhtemel olayları gözlemleyerek bunları kaleme alan Boztepe, üçüncü kitabı Türkiye 4. Dünya Savaşına Doğru’da hakkında Tarihi bilgilerime dayanarak Anadolu’ya Türkler geldiğinden beri emperyalist güçler çeşitli oyun ve entrikalarla buralardan sürmek istiyorlar. Amerikalılar, Almanlar yani batı bu düşüncelerinden vazgeçmeyecekler. Bunun için PKK yı ve çeşitli terör örgütlerini kullanarak hem dışarıdan hem de içeriden bu emellerine ulaşmak için çabalayacaklar. Birinci dünya savaşında bu hesap kapatılmadı. Bu hesap yine gündemde, yine gün yüzünde…

Ortadoğu’ da cetvelle çizilen yapay sınırları tekrar dizayn etmeye çalışıyorlar. Bu bölgede güçlü ve büyük bir Türkiye istemiyorlar. Türkiye’nin fişini çekmek istiyorlar. Bölgede yaşananlara baktığımız zaman bu adı konmamış bir 3. Dünya savaşının yaşandığı çok aşikar durumdadır. Türkiye’yi de etkileyecek bir durum olduğu için kitabımın adını bu isimle koydum” diyerek  sözlerini sonlandırdı.

 

Bu Haber Hakkında Sen Ne Düşünüyorsun..
Kalan karakter sayısı : 500
ahmet çetin     0000-00-00 Aynen öyle sayım hocamın kitabını herkese tavsiye ederim arkadaşlar bütün kurtasiyelerde ve dinlenme tesislerimde mevcut ben aldım
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KONYASPOR BOLU VE HOLLANDA YOLCUSU
KONYASPOR BOLU VE HOLLANDA YOLCUSU
Japonya'da Konya Kültürü Tanıtıldı
Japonya'da Konya Kültürü Tanıtıldı