Advert
KIRMIZI HAYATIN RENGİ OLSUN “ÖLÜMÜN” DEĞİL
Ayşe ÜNÜVAR

KIRMIZI HAYATIN RENGİ OLSUN “ÖLÜMÜN” DEĞİL

Bu içerik 1154 kez okundu.

Kalem ehli, gönül ehli olmalıydı ya her şeyden önce;Gönülleri fethetmekte geç mi kaldık derken “Kırmızı hayatın rengi olsun ölümün-kanın-yaranın ve acının değil” dedi bir ses uzaklardan taa Malatya’dan.

 

Büyülendim projeyi duyunca. Anlatanın kalbi mahareti de etkiliydi elbet.

 

Duru bir sesten önce duru bir gönülle “Kardeşliği, barışı, sevgiyi” anlatalım mı dedi birlikte. Olur dedim duru gönlüyle bana seslenen sese.

 

Olurdu elbet. Kalem ehli önce sevmeyi kucak açmayı kaybedilenleri yeniden kazanmayı bilmeliydi.

 

Benimle birlikte Türkiye’nin dört bir yanından 44 yazar da olur dedi Şair Nilüfer Zontul Aktaş’a ve Malatya Büyükşehir Belediyesine.

 

Önce bir yazıya döktük içimizi kardeşlik barış adına.

 

Savaşın sonuçlarına dokunduk bilmeden sessizce. Sonra yazılarımız bir kitap oldu ve Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından basılarak Battalgazi Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa belirlenen okullara dağıtıldı.

 

Bizler de 44 şair ve yazar bu okullara giderek öğrencilere önce barışı-kardeşliği-umudu-sevmeyi-kabul etmeyi….anlattık dilimiz yetip gönlümüz değdiğince. Bendeniz nacizane Malatya Cumhuriyet Anadolu Lisesin de bir konferans verdim.

 

İlginin yoğun olmasından öte sevgiyi saygıyı misafirperverliği kaybolan sıcak değerlerimizi yeniden tattım. Anadoluydu burası.

 

Ana demek kucak demekti ya.

 

Ben liseli geçleri bagrıma basarken onlarda beni gönüllerine sindirdiler. Sorular arka arkaya geldi.

 

Konferans bitsin istemedim. Anladım ki bizler kalem ehilleri Anadoluyu karış karış dolaşmalı Barışı ve Kardeşliği dilimizden öte gönlümüzce anlatmalı gönüllere dokunmalıydık.

 

İşte tam da orada konferansın ortasında güzel bir soru soruverdi bir genç adam; “Kitabınız da Seyyid- Harun Veli Hz” lerini anlatmışsınız.

 

Konya/Seydişehirde bildiğimiz kadarıyla türbesi olan bir sürü zatı-muhterem var.

 

Neden siz SEYYİD-HARUN VELİ Hz. Seçtiniz bunun özelikle bir nedeni var mı?” Gözlerim doluverdi. Malatya da bir okulda bir öğrenci benden sevgisine mazhar olmayı dua ettiğim gönül erini soruyordu.

 

Bense oraya barış ve kardeşliği anlatmaya gitmiştim.

 

Anlattım da onunla birlikte tüm salon dinledi. Seyyid-Harun Veli Hz’nin Seydişehir’in kurucusu olduğunu ve şehri kurmak için Hak’tan emir aldığını, Hak karşısında akan suların durması gerektiğini ilim edip tacını tahtını bırakıp Hak yoluna girerek masum insanların kardeşçe dostça adaletlice ve İslam ahlakıyla halka halka büyüyecek bir şehir kurduğunu…” anlattım.

 

Nasıl bir tevafuktur bilinmez 13.yy da yaşamış bir Veli Zat bu soruyla Malatya da bana kardeşliğimizi İslamla perçinleyeceğimizi bir çırpıda anlattırıverdi. Sonra –“KIRMIZI HAYATIN RENGİ OLSUN” Kitabını konferansa katılan öğrenciler için imzaladım.

 

Her birine tek tek söyleyeceklerim vardı. Onlarında bana. Söyledik. Söylediler. Söyleştik. Dualaştık. Helalleştik. Malatya da ve tüm dünyada kardeştik.  Ötesi Adem’dik. Adem’dendik. Hülasası Hak’tandık. Seminerden sonra bir sürü kardeşim, sevenim ve en güzeli dua edip dua alacağım yürekler biriktirdim.

 

Seminer kısmı bittikten sonra ilkokul öğrencileriyle buluştuk 44 yazar ve şair. Hepimiz kırmızılar içinde şehir merkezinden Sanat Sokağına yürüdük. Her birimiz bir miniğin elini tutuyorduk. Sonra anladık ki ellerinden değil yüreklerinden tutmuşuz.

 

Benim miniğimin adı Hayrunnisa idi. Ne demek diye sordum; İyi kadın dedi. İyi ve hayırlı ol evlat dedim. Sıcaklığı mı hala sağ elimin içinde duruyor. Bayrağımızın rengine bürünmüştük ya. Kimse ağlamıyor kimse üzülmüyor ve herkes mutlu.

 

İşte biz o gün orada Malatya Millet vekilleri, Büyükşehir Belediye Başkanı, Vali ve yardımcıları, minik öğrenciler, aileleri, halk ve 44 Yazar/Şair “KIRMIZI HAYATIN RENGİ OLDU BUGÜN!!! ÖLÜMÜN RENGİ OLMASIN DEDİK” Yüreklice inanarak isteyerek ve Hak rızası için dedik… İsteriz ki Ülkecek “KIRMIZI HAYATIN RENGİ OLSUN” diyelim…

 

Projenin hayata geçirilmesine mimarlık eden Malatyalı Şair Nilüfer Zontul Aktaş’ın emeklerine nasıl teşekkür edilir bilemiyorum.

 

Keşke her öğretmen, her yazar her şair canı gönülden dokunabilse yüreklere ve hepimiz barış ve kardeşliği böyle içten benimseyebilsek.

 

KIRMIZI HAYATIN RENGİ OLSUN projesinde Nilifer Zontul Aktaş’a desteğini esirgemeyen değerli yazar sevgili Fahri TUNA ve Türkan Ayyıldız Hocalarıma, 44 yazar dost arkadaş ve üstatlarıma, Malatya Büyük Şehir Belediyesinin Belediyecilik anlayışına gönülden teşekkür ediyorum. Rabbim niyetimiz daim duru eylesin….

 

Ülkemiz adına Barış ve Kardeşliğimiz daim olsun bir olsun…..sevgiyle….

 

AYŞE ÜNÜVAR

EĞİT.YAZAR/UZM.PSK.DAN.

Bu Haber Hakkında Sen Ne Düşünüyorsun..
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KONYASPOR'UN KUPADA RAKİBİ BELLİ OÖDU
KONYASPOR'UN KUPADA RAKİBİ BELLİ OÖDU
Play off hayallerimiz Rusya'da suya düştü!
Play off hayallerimiz Rusya'da suya düştü!