Advert
Bu Kış İlçe Tarihine Geçti
Umut GENÇ

Bu Kış İlçe Tarihine Geçti

Bu içerik 2611 kez okundu.

Seydişehir’de yaklaşık 20 gündür ara ara devam eden kar yağışı uzun yıllar sonra ilçe tarihine geçecek bir kış mevsiminin yaşanmasına sebep oldu.

22 Aralıkta başlayan kar yağışı bereberinde tipi ile etkili olarak bir buçuk metreyi bulması ve olumsuz hava koşulları neticesinde okulların tatil olmasına, Seydişehir- Antalya ve Seydişehir- Konya yollarının  ulaşıma kapanmasına, çok sayıda çatı çökmeleri  ve maddi hasarlı kazalara sebep olurken  son olarakta  ilçeye elektrik veren enerji nakil hatlarının kopması, direklerinin yıkılmasıylada Seydişehirli  elektriksiz, susuz soğuk günler gerçirmeye başladı.

 

İlçede kış okadar çetin geçiyor ki elektrik hatlarının onarımı zaman alıyor, kardan kapanan yollar zor açılıyopr, çöpler güçlükle toplanıyor. Seydişehirli tam manasıyla  50li,60lı yılları yaşıyor...

 

  • Kar Hasarı Raporları AFAD’a Gönderiliyor -

 

Kar yağışından zarar gören merkez ve kırsalda yaşayan vatandaşlar Belediye’ye gelerek dilekçelerini İmar ve Şehircilik Müdürlüğüne teslim etti.

Bu konuda edindiğim bilgilere göre; Seydişehir Belediyesi  İmar ve Şehircilik Müdürlüğüne dilekçelerin devam ettiği ve  yaklaşık 30 adet sera ve 120 tane özel sektöre ait işyerlerinin ve ahırların çatıları çöktüğü bildirildi. Gerekli incelemeler yapılarak mağduriyetin giderilmesi için AFAD ( İl Afat ve Acil Durum Müdürlüğü) ile birlikte çalışmaların devam ettiği öğrenildi.

 

Karanlık bir ilçe ve MEDAŞ –

Seydişehir’de Merkez ve kenar mahallelerde  yer yer bir buçuk- iki metreyi bulan kar yağışı sonrası meydana gelen tipi, don vb. olaylar  elektrik iletim hatlarının göçmesine sebep oldu. Buda ilçede günlerce süren elektrik kesintilerine sebep olurken bu durum Seydişehir’i karanlığa bürüdü.

Soğuğun ve karanlığım hüküm sürdüğü ilçede MEDAŞ 120 civarında personel ve 50 civarında araç ile çalışmalarına devam etmektedir. İlçe merkezi ve kırsal mahallelerde süren onarım çalışmaları sonrası kısmen elektrik verilmeye başlansa da hala elektrik verilmeyen bölgeler vardır.

MEDAŞ çalışmalarına AFAD ( İl Afat ve Acil Durum Müdürlüğü) ekipleri de  2 adet Argo 8×8 kar paletli araç ile çalışmalara katkı sunmaktadırlar.

Seydişehir tamamen elektriğe kavuştuğunda yetkililerden daha kapsamlı bir açıklama bekliyoruz, halk olarakta yaşanan çilenin vahametini o zaman anları ve yorumlarız..

 

Yıllarca dilimizden düşüremeyeceğimiz bir kışı yaşıyoruz, tarih bize tanıklık ediyor. Seydişehir tarihine geçen bu kışta kalın sağlıcakla...

Bu Haber Hakkında Sen Ne Düşünüyorsun..
Kalan karakter sayısı : 500
Ali Erdoğan     2017-01-15 saygıdeger umut kardeşim yazılarını ilgi ile takip ediyorum Dediğiniz gibi Yıllarca dilimizden düşüremeyeceğimiz bir kışı yaşıyoruz, Allah yardımcımız olsun han bogazından senin eski mekanından selamlar :)
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KONYASPOR BOLU VE HOLLANDA YOLCUSU
KONYASPOR BOLU VE HOLLANDA YOLCUSU
Japonya'da Konya Kültürü Tanıtıldı
Japonya'da Konya Kültürü Tanıtıldı