Advert
Bereketli Bir Kış Geçiriyoruz
Umut GENÇ

Bereketli Bir Kış Geçiriyoruz

Bu içerik 1814 kez okundu.

Son yılların en çok yağışını alan ilçemizde zaman zaman günlük yaşamımızda sıkıntılar oluştu. Yerri geldi hayıflandık, yeri geldi hak verdik ama unutmayalım ki bu süreç bir berekettir, bir rahmettir bir duadır...

 

Rekor yağışla ilçe merkezinde bir buçuk metreyi bulan kar yığınları kırsal mahallelerde iki metreyi aştı. Bir kaç senedir  sonbahar- kış mevsimlerinin az yağışla geçirilmesi hem şebeke  suyunda hem de sulamada ciddi azalmalara yol açmıştı. Bu sene bereketiyle gelen kar Seydişehir'e bir gelinlik misali çok yakıştı.

 

Tarihe tanıklık eden büyüklerimiz bile ilçemize uzun yıllardır bu kadar kar yağışının olmadığını defalarca dost meclisinde zikrettiler. Kar doğaya candır, berekettir, örtüdür. Bizlere ise eğlencedir, tadına doyumsuz manzaradır, hatıradır zaman zamanda çiledir...

 

 

 

-hasar tespiti yapılacak -

 

Yer yer insan boyunu aşan kar kütleleri bazı iş yerleri tenteleri, besi damları gibi yerlere zarar vermiş  çökmelerine neden olmuştu.Sadece Seydişehir değil tüm bölgemize lapa lapa yağan kar yetkililerin kriz merkezi kurmalarına, vatandaşlar için her türlü önlem almalarına sebep oldu. Bu bağlamda Konya  İl Afat ve Acil Durum Müdürlüğü bünyesinde oluşturduğu hizmet grupları ile 7/24 görev esasına dayılı il geneli bir çalışma yürütmektedirler.İl Afat ve Acil Durum Müdürlüğünce Konya il sınırları içerisinde Seydişehir'in de içinde bulunduğu altı merkez için kar yağışının yoğunluğundan dolayı hasar tespit çalışmaları yapılacağı belirtildi.

 

 

 

Seydişehir Belediyesince Karla Mücadele Raporunu Açıklayan Belediye Başkanı Mehmet Tutal; 19-31 Aralık tarihleri arasında 21 İş Makinesi, 2 adet tuzlama aracı, 140 ton tuz, 125 Bin Litre solüsyon, 57 personelle 16 merkez , 39 kırsal mahallemizde 7 gün 24 saat aralıksız çalışmaları devam ettiğini belirtti.

 

 

Başkan Tutal ilçede hasar tespiti noktasında ise şu bilgiyi verdi : "Aralıksız yağan kar nedeniyle ilçemizde çok şükür bir can kaybı yaşanmadı ancak maddi hasarlar meydana geldi. Yaptığımız çalışmalar sonucu Konya İl Afet ve Acil Yardım Müdürlüğü ilçede inceleme yapılmasını istedi. Kar yağışından zarar gören merkez ve kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın  Belediye'ye gelerek dilekçelerini İmar ev Şehircilik Müdürlüğümüze vermeleri gerekiyor. Talepler alındıktan sonra tespitler yapılarak zararlarının  karşılanması sağlanacak"

Bu Haber Hakkında Sen Ne Düşünüyorsun..
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KONYASPOR BOLU VE HOLLANDA YOLCUSU
KONYASPOR BOLU VE HOLLANDA YOLCUSU
Japonya'da Konya Kültürü Tanıtıldı
Japonya'da Konya Kültürü Tanıtıldı