Advert
HAYALLER VE HAYATLAR
Kevser ARAT TÜRKMENOĞLU

HAYALLER VE HAYATLAR

Bu içerik 1578 kez okundu.

Hayallerimizdeki hayatları düşlüyor ve düşünüyorum. Kimimiz bir evim olsun der pembe panjurlu, bahçesi olsun önünde çiçeklerle bezeli, bir eşim olsun anlayışlı ve beyefendi\hanımefendi , bir de çocuğum olsun bahçemde koşturan neşeli mi neşeli. Kimimizin evi de vardır fakat azla yetinmek ne haddimize. Dubleks olsun, mutfağım oturma odamdan büyük, banyom mutfaktan büyük, misafir odam hepsinden büyük, saray yavrusu mütevazi(!) bir ev düşler hayallerinde. Kimimiz işinden memnun değildir, memurluk en büyük hayalidir, memurluk sınavı en uzun maratonudur, en büyük heyecanı ise aldığı puanla atanabilirmiyim diye kuraya katılmaktır. Kimimiz memurdur birilerinin yıllar yılı kurduğu hayali hayallerinden bile daha ötede bir gerçeklikle yaşar fakat şükür eksikliği mi desek, yoksa varolana kanaat etmemekten mütevellit verileni az olarak görüp, (nan)körlük etmek mi desek, bu körlüğün devamında daha fazlasına nasıl ulaşırımın yollarını helal haram demeksizin aramaya koyulur. Kimimizin Allah vergisi üç evladı vardır. Biz evlat deriz, can deriz.

O kız der, evlat demez ,cahiliye toplumunun kararmış gözleri ve katılaşmış kalbiyle insan hesabına bile almaz ille de erkek olsun, var hayırsız olsun, başbelası olsun, anasının babasının başına dert, dost arkadaşa namert olsun mühim değil yeterki erkek olsun der. Halbuki nicelerinin hayalindedir bir tanecik evlada sahip olmak. Onlar hep duadadır, kız erkek önemli değil yeter ki bir evlat sahibi olayım diye. Başkalarının evlatlarının kıyafetlerini koklayan, evi dolduracak bir evlat çığlığına hasret kalan, evinin bir köşesini hiç gelmeyecek olan evlat için ayırıp türlü türlü oyuncaklarla bezeyen ve her daim bir umutla gelmesi için yolunu gözleyen nice nice gözü yaşlı hayalperestler vardır. Ancak onlar bilir evladın cinsiyetinin değil, insan olmasının kafi olduğunu. Kimimizin hayalinde son model bir araba vardır ; bilmem kaç beygir gücünde, bastıkça gaza tekerlerini yerden, gözlerini karasal menzilden kesecek, içindeki uçma arzusunu ve hevesini bir anlamda bu vesile ile giderecek, fiyakasıyla forsunu artıracak , velhasıl maddi manevi uçuracak bir araba hayaliyle yaşar. Kimimizin de araba hayali vardır; evinden bu vesile ile çıkabileceği, yürüyemediği için evinin duvarları ile sınırlı hayatına; gökyüzünü, doğayı, güneşi katabileceği, tekerleklerini ayakları yerine kullanabileceği bir araba hayali vardır. Modeli önemli mi diye soranlara bedenimi taşısın kimseye yük olmayayım,kendi işimi kendim yapayım yeter der. Kimimizin hayali hayatın gamına kederine dalmadan, işiyle gücüyle uğraşmadan, yemeğine bulaşığına bulaşmadan keyfince özgürce(!) yaşamaktır. Kimimizinse hayali eli ayağı tutuyorken yaşanılır bir hayata dair yapıp edeceği pekçok projenin hayata geçirilmesidir; sağlığını, varlığını,elini ayağını bu uğurda sonuna kadar tasarruf etmekten mutlu, yük olmayayım yük alayım düsturu ile yaşar. Kimimizin hayali hazıra konmak, kimimizin ise hazırlayıp sunmaktır.

Kimimizin hayali bugünü kurtarmaktır. Kimimizin ise yarınları inşa etmek için gereken malzemelerin listesini çıkarmaktır. Bu yerkürede toprakları zalimlerce işgal edilen, masmavi gökleri gaspedilen, evleri ve sevdikleri bombalarla yerle bir edilen mazlumların ise hayata benzeyen bir hayat hayali var. Güne bomba sesleri ile değil kuş cıvıltıları ile uyanmak hayali ile yaşayanlar var. Rahatça nefes almayı hayal edenler var. Sokaklarında korkuyla değil coşkuyla koşturmayı hayal edenler var. Uçak görünce acaba bombamı atacak diye köşe bucak kaçmadan, güvenle ve merakla uçağın geçişini izleyecek çocukların yaşadığı bir dünyanın hayalini kuranlar var. Hayallerini gerçekleştirmek ve hayal kurabilmek için üzerinde selametle ve özgürce yaşadığı vatanının ilelebet payidar kalmasını hayal eden, dileyen ve canla başla çalışanlar var. Bayrağımız inmesin, ezanımız dinmesin,vatanımız bölünmesin diyerek bu uğurda kanını,canını feda eden, şehadetle ölümsüzlük kapısından geçip Hak rızasına erme şerefini hayal eden binler var. Ve hayata benzeyen bir hayatı insanlara hayal olarak yaşatan zalimler için, içinde ebedî kalacakları cehennemin varlığına ve Yüce Allah'ın "Sonra o zulüm yapanlara "Tadın bakalım şu ebedi azabı!" denilecek.

 

Vaktiyle kazandığınızdan başkası ile mi cezalandırılacaksınız?" (YUNUS/52)" nidasıyla kavuşacakları adaleti hayal edenler var. Bu yerkürede hayatları arşı alayı titretecek nice hayalperestler var! Dilerim hayatı hayat gibi yaşamayı hayal edenlerin hayali en yakın zamanda gerçek olur. Ve gerçekleşen hayalin şahidi olmak ve bu hayale kavuşmada bizzat yardımcı ve vesile olmak bize nasip olur. Allah mazlumların yardımcısıdır. Ülkeme ve alem-i İslama selametlik ve muzafferiyetler dilerim.

 

Vesselam.

Bu Haber Hakkında Sen Ne Düşünüyorsun..
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KONYASPOR BOLU VE HOLLANDA YOLCUSU
KONYASPOR BOLU VE HOLLANDA YOLCUSU
Japonya'da Konya Kültürü Tanıtıldı
Japonya'da Konya Kültürü Tanıtıldı