YEMYEŞİL BİR ORMAN DÜŞÜ
Kevser ARAT TÜRKMENOĞLU

YEMYEŞİL BİR ORMAN DÜŞÜ

Bu içerik 1093 kez okundu.

                Bir caminin avlusundayım... Allah’ın evindeyim. Bahçesinde kısa bir süre soluklanmak üzre oturuyorum. Çocuklar camiye Kur’an-ı Kerîm öğrenmek üzre koşturuyorlar. Gölgesinde huzur ve sükunet bulduğum ağacın yapraklarını esen rüzgar hafif hafif sallıyor. Çıkan sese  kuş sesleri de katılıyor... Tam tefekkürlük mekan deyip seyre dalıyorum.

                   Etrafa bakınıyorum gayri ihtiyarî. Görmek istediğim, görmekten mutluluk duyacağım birşeyler arıyor gözlerim. Çünkü burası Allah’ın evi. Güzel olmak daha çok buraya yakışır çünkü. Hem burası güzel olacak ki küçükten büyüğe can atacak herkes gelmek için. Bakınca hayran olacak. Bir daha gelmek isteyecek. Gönlü kalacak. Öyle bir yer olacak ki “Burası Allah’ın evi!” demeye yakışacak...!
                    “Temizlik imandandır.” Hadisi Şerif’i caminin beyaz yazı tahtasını süslüyor. Ağaçlarla bezeli bahçesinde yere atılan şeker kabukları, çikolata paketleri, dondurma çubukları ilişiyor gözüme. Bahçenin dört bir köşesine atılmış ne hikmet. Bakınıyorum acaba çöp atacak yer mi yokta buraya atılmış bunlar diye. Biraz ileride duran çöp tenekesini farketmem çok zamanımı almıyor. Caminin bahçesinde rengarenk çiçek arayan gözlerim, rengarenk çöplerle karşılaşıyor. Çöp hiçbir yere yakışmıyor ama Allah’ın evine hiç yakışmıyor! 
                 Caminin bahçesindeyim. Biraz sonra Kur’anı Kerim öğrenmek için gelen bir erkek çocuğu caminin içinden çıkıp yan tarafımdaki kanepeye oturuyor. Elindeki çikolatayı açıp yemeye başlıyor. Bitirdikten sonra hiç düşünmeden ve tereddüt etmeden çikolatanın ambalajını yere atıyor. Ancak bu kadar tevafuk olur diyerek  “Evladım neden çöpe atmıyorsun da yere atıyorsun onu?” diye uyarma gereği hissediyorum. Biraz duraksıyor ve neyseki uyarımı dikkate alıp yere attığı çöpü iki adım ötedeki çöp tenekesine atıyor. Üzülüyorum.  Tahtaya yazılmış Hadisi Şerif’i hayatımıza indirgeyemediğimize üzülüyorum. Hadis diye öğrenip okumanın uygulamaktan daha faziletli olduğunu düşündüğümüze üzülüyorum. Düşünüyorum sonra... Acaba diyorum; camilerimizde çocuklarımıza bahçeden başlamak üzre   çevre temizliği yaptırılsa, sonra ellerine birer kürek, bir küçük saksı içerisinde getirecekleri çiçek verilse. Ders aralarında çevre düzenlemesine katkıları sağlansa. Dikseler o çiçekleri bahçenin dört bir köşesine her çocuk. Onları sulasalar. Her sabah geldiklerinde yüzlerine gülümseyen çiçekleri gördükçe çevreyi güzelleştirmenin hazzını bizzat yaşasalar. Onları canlı tutmayı ve onları korumayı vazife edinseler. Bu vazifenin sadece hizmetli ve çöpçü görevlilerin değil; her birimizin olduğu bilinci aşılansa keşke. Hayvan sevgisi işlense derslerde. Onları koruyup kollayanlar ödüllendirilse. Hocalarımız yavrularımızın verdiği çabaları  takdir etse. Gönüllerini sıvazlasa güzel sözleri ile. Küçük hediyelerle onore edilse yavrular. Birbirlerini güzele, güzeli yaşatmaya teşvik etseler. Böylece yaşken eğebilsek bu güzel ağaçları güzele, merhametli olmaya, sevmeye, güzel bakmaya, çevremizi korumaya, mukaddes değerlerimize saygı duymaya, onları muhafaza etmeye, birbirimizi sevmeye, saygı duymaya, değer vermeye teşvik edebilsek. Bilinç sahibi insanlar yetiştirebilsek. Vicdanlarını harekete geçirebilsek. Gittikleri yerleri güzelleştirseler. Yanlarına varanlar mis koksa! Müslüman olarak yaşamanın ne derece güzel olduğunu bizzat yaşayarak öğrenseler, yaşantıları ile anlatsalar, yaşadıkça örnek olsalar cümle aleme, sizce de güzel olmazmıydı? Ve ellerini değdikleri arz; en güzel şekilde anlatabilseydi onları.  
                Küçük bir tohumla başlar yemyeşil bir ormanın hikayesi. Yemyeşil bir orman varsa düşümüzde güzel tohumlar atmalıyız toprağa! Dilerim yeşerir, güzelleşir düşlerimizle birlikte dünyamız da. Vesselam. Allah’a emanet olun değerli dostlar.
Bu Haber Hakkında Sen Ne Düşünüyorsun..
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Üç Belediye Başkanı Görevden Alındı
Üç Belediye Başkanı Görevden Alındı
Konya'da gol sesi çıkmadı
Konya'da gol sesi çıkmadı