SEYDİŞEHİR NEREYE GİDİYOR
Süleyman SAYAN

SEYDİŞEHİR NEREYE GİDİYOR

Bu içerik 1000 kez okundu.

Her akşam yatmadan önce sabah kalkıp ta trafiğe çıkınca kendime aynı soruyu soruyorum. Seydişehir nereye gidiyor. Tahmin edebileceğiniz gibi konu trafik, Seydişehir trafiği…

Olmayan trafikte birbirine tahammülü olmayan insanlar yığını haline geldik maalesef . Ne saygımız var insanlara ne sevgimiz, artık yaya geçitlerinin önünde yol verdiğim zaman insanların şaşkınlığını yüzlerinde görebiliyorum.

Eskiden yerli malı arabalarla emniyete, yayalara, çevrede ikamet eden insanımıza kendi tabirleriyle, pati attırarak, yan vererek vb yakışıksız hareketler yapanlara sık rastlardık. Genelde şehirdeki insanlar evlerine çekildiğinde gece vakti trafiğin boş anında çıkardı bu arkadaşlar. Artık aynı edepsizliği daha lüks arabalarla yapanları görüyoruz ve artık geceyi beklemeden gündüz vakti milletin hayatını malını canını tehlikeye atar oldular. İlla ki canımızın yanmasını bekleyeceğiz ve yaptıkları yanlarına her zaman ki gibi kar kalacak, biraz dövüneceğiz, o kadar. Bu insanlar kusurlarını kahve köşelerinde, sokaklarda arkadaş ortamlarında her yerde marifet gibi anlatır oldular maalesef bir çoklarının hoşuna giden bu vaziyetten ben çok sıkıldım. Hayır bu hareketleri yaptığınızda yanından geçtiğiniz insanlar hayatta olmayan yakınlarınıza Fatiha okumadığından emin olabilirsiniz. Aklı başında bir insanın trafiğe açık yolda, onlarca çocuk, kadın, kız bu yolları kullanırken hangi mantık ile bunu yapar anlamış değilim. Atatürk caddesinde ikamet eden halkımız bu durumdan çok fazla şikayetçiler…

Engelli yoluna konulan araçlar, hatalı parklar, tanıdığının üzerine aracı sürme, tanımadığına selektör ile çevirmeyi haber etme artık sıran geliyorsa sıkıntı büyük.

1938 yılında icat edilen sinyali aradan geçen 80 yıla rağmen üstelik sol elimizin hemen altındayken neden kullanmamak için ısrar ediyoruz ? Trafikte hata bizde olsa bile elimizi camdan çıkartıp ona buna küfür etmekten ne zaman vaz geçeceğiz? Neden kendimize saygı duyulmasını isterken biz kimseye saygı duymuyoruz.

Hepsi değil elbet ama, gurbetçilerimizde kızmasınlar, yurtdışında harfiyen kurallara uyup, yazın izine geldiklerinde , memleketim değil mi her türlü kuralı çiğnerim mantığı bizi yıpratan bir diğer husus.   

Size çok tanıdık bir hikaye anlatayım, aracınızla ilçemizde seyir halindesiniz önünüzde sizin aracınızdan ebat olarak daha büyük bir araç var yolun karşısına geçme şansınız yok oradan da trafik akıyor. Önünüzdeki araç pat diye sinyal bile vermeden duruyor. Oh çok şükür takip mesafesine dikkat etmesek bile çarpmadan kurtardık diye sevinirken, öndeki aracın sahibi araçtan iniyor arkanızda trafik artıyor. Kornalar başlıyor çalmaya beyefendi parasını çekip geldi. Aaa oda ne bir tanıdığını gördü ön camı açtı başladı muhabbete işte burada bakın gelebilirseniz adam yürüyor yoksa ekstradan dayak yiyebilirsiniz. Bu uç bir örnek gibi görünse de her an yaşayacağınız bir manzara hadi bu merkezde  yaşandı. Hastane önünde olanlar var birde, İlçemizin her yeri park, park sorunu yok sadece, ayaklarımız varsa eğer birbirinin önüne atarak en fazla 200 metre adına yürüme dediğimiz olayı gerçekleştirmek gerekiyor. Acil servisin önüne aracını koyup anonslara dikkat etmeyip emniyetten ceza yediğinizde sızlanmayalım.

Bu yazdıklarım aslında günlük hayatta o kadar çok yaşıyoruz ki, rutin hale gelmiş durumdaki fark etmez hale geldik, aslında birazda bunu yeniden fark ettirebilme adına yazmak istedim, affınıza sığınarak.

İnanın trafik konusunu hallettiğimizde bir çok şeyi beraberinde halletmiş olacağız.

MOBESE kameraları faaliyete geçtiğinde ilçede çok fazla ceza yazılacak kendimizi alıştırmaya başlasak şimdiden fena olmayacak.

Aslında burada yaşadıklarımız ülke genelinde benzer hadiseler, fakat sokağa çıktığınızda karşınıza gelen her on kişiden en az birini tanıdığımız yerde bu tahammülsüzlük ne ve biz nereye gidiyoruz…

Bu Haber Hakkında Sen Ne Düşünüyorsun..
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Birçok üniversite diploması var, iş yok!
Birçok üniversite diploması var, iş yok!
KONYASPOR BOLU VE HOLLANDA YOLCUSU
KONYASPOR BOLU VE HOLLANDA YOLCUSU