Advert
PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK
Süleyman SAYAN

PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK

Bu içerik 1307 kez okundu.

Seydişehir Belediyespor küme düştü ! çokta umursamadık canım ne olacak sanki biz eskisi kadar futbolu sevmiyoruz diyebilirsiniz. Ama inanın öyle olmuyor. Onlarca branş var ama önce futbol sonra diğerleri gelir öyle ki başarılı olunan bir çok spor dalı profesyonel yapılmasına karşın ülkemizde amatör branşlar adı altına toplanır. Futbol sadece futbol değil elbet. Memet emminin 22 enayi 1 de garaoğlanın deli gibim bir topun peşinden goşuyor dediği zamanda değiliz artık. Bir ilçenin futbol seviyesi ne kadar gelişirse o ilçe o kadar gelişir. Futbol ekonomidir, futbol kültürdür, futbol sosyal ve psikolojik olarak insanı rahatlatabilir örnekleri çoğaltabiliriz.  Hepsi Konya’mızın ilçesi hepsi bizi temsil ediyor ama  45bin nüfuslu Karapınar, 25bin nüfuslu Sarayönü BAL’da mücadele ederken ilçe takımımızın küme düşmesi inanın çok üzüyor insanı. Hem de  son 8 dakikasına 2-0 girdiği bir maçta skoru koruyamadığı için düştü. Eskiden olsa Seydişehir çalkalanırdı eminim ama şimdi kimse umursamadı.

Katlar apartmanlar çoğaldıkça komşuluk ilişkilerimiz nasıl azaldı ise futbol sevgimizde o derece azaldı sanki. Ben biraz daha sorunun kaynağına inmek istiyorum. Seydişehir’imizin lojmanlar bünyesinde doğalgaz borularına ev sahipliği yaptığı stadı saymaz isek iki tane suni çim sahamız ve 150-200 kişilik bir tribünümüz var tesisimiz yok, oyuncularımız ya üniversite öğrencisi ya da Seydişehir’imizin  çocuğu futbolu seven üç beş kişide olmasa da sanırım bu tribünlerde boş kalacak.

Ben futbol oynamayı yaklaşık 17 yıl önce bıraktım. O zaman ki imkansızlıklarda bile bu kadar amatör yönetimler görmedim. Kimse kusura bakmasın takım yönetiminden bahsetmiyorum. Çünkü inanan insana gerçekten Lütfü hoca bir nimettir. Ömür hoca da bir başka nimetti. O iyi bu kötüye getirmeyeceğim ikiside hizmet etti. Takımların başarıları ve başarısızlıklarında en son suçlayacağım kişi hocalar olacaktır. Öncelikle tesis eksiğimiz var kapalı spor salonun yanında bulunan futbol sahamızın çevresi açık alan ve Seydişehir gibi bir yerleşim yerinde futbolcu sağlığına ve tribüne gelen adama eziyet anlamında çok etkileyici olduğunu söyleyebilirim. Mevcut tribünlerin olduğu yerin oraya soyunma odaları yapılabilir üzerine tribün çıkılabilirdi. Böylece tel örgü problemi ortadan kalkar maç izlemeye gelen kişi tel engeli ile karşılaşmazdı. Mevcut soyunma odalarının olduğu kısma, misafirhane, Televizyon, oyun konsolu, masa tenisi vs futbolcuyu oraya bağlayan şeyler koyulabilir. Oyuncu kulübe bir aidiyet hissedebilirdi. Tribün ve misafirhane olayını çözdükten sonra rüzgar alan kale arkası kısmını kapatabilir hatta bu kısma reklam bile alabilirsiniz. Gelelim futbol takımlarımıza iki takımımız var ama ikisi de belediyenin adını taşımasına rağmen sürekli bir birinden ötekileştirilmeye çalışıyor. Seydişehir gibi potansiyel taşıyan bir ilçenin profesyonel olmasa bile amatör tüm liglerde takımları olmalı, sürekli bir kademe ile oyuncu gelişimleri artırılmalıydı. Geç mi kaldık evet düzeltilir bir durum mu elbette.

Yaklaşık 65bin nüfuslu bir ilçede adım attığımız yerde bir kulüp olmalıydı. Boyalı bir adım atacak gibi oldu ama oda saman alevi gibi oldu lige katılmadan bu sevdadan vazgeçtiler sanırım. Seydişehir bir zamanlar futbol takımlarının kampa geldiği yerken şimdilerde çok sahipsiz kaldı.

Futbolu yönetenlerin futboldan anlaması gerekir, futbolcunun yöneticisini başkanını tanıması saygı duyması gerekir. Bizim oyuncumuza soruyorum başkan kim bilmiyorum abi arasına görüyoruz  ama diyor. Neredeyse hocayı tanımayacaklar ama bu oyuncularında suçu değil. Bir kopukluk var ve bunun nedeni futboldan anlamayan kişilerin  takımı yönetmeye çalışması değil, yönetememeye devam etmek istemeleridir diyebiliriz. Belediyeden desteği alıp eldekiler oynasın işte hocada takıma yüklemeyi yapar öyle gider mantığı bizi ligde tutsa bile kaybetmeye mahkum oluruz. İnanın Ilgın, Altınekin , Emirgazi varken Beyşehir ve Seydişehir’in küme düşmesi can yakıcı. Birde takımın kadro durumu var mezun olan öğrenciler, futbolu bırakacak olanlar birde bazı mevkilerde oyuncu sıkıntısı, hocanın işi gerçekten zor. Lütfü hocayı o gün ki gibi sanırım bir daha görmeyeceğim. O yıkılış aslında çok şey anlatıyor ya  neyse.  Belediyenin futboldan anlayan bir yönetimle yön çizmesi sanırım en olur fikir gibi görünüyor, elimizde iki tane birinci amatörde takımımız var peki şimdi ne olacak ? İkisi de destek mi alacak yoksa biri görmezden mi gelinecek bekleyeceğiz göreceğiz

 

 
Bu Haber Hakkında Sen Ne Düşünüyorsun..
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KONYASPOR BOLU VE HOLLANDA YOLCUSU
KONYASPOR BOLU VE HOLLANDA YOLCUSU
Japonya'da Konya Kültürü Tanıtıldı
Japonya'da Konya Kültürü Tanıtıldı