Advert
Bölgesel Kalkınmada Seydişehir'in rolü!!
Umut GENÇ

Bölgesel Kalkınmada Seydişehir'in rolü!!

Bu içerik 1209 kez okundu.

Ülkemizin istikrarlı büyümesine katkı sunan bölgesel kalkınma projeleri son dönemlerin en prestijli yatırımları konusunda. Mega projeler ile de desteklenen bölgesel kalkınma hamleleri istihdamı artırıp ekonomiye can verirken o yerin eğitim, kültürel gibi yaşam alanlarında da geri kalmışlığın önüne geçmesini amaçlamaktadır.

 

İstihdam paketleri bölgedeki yerel dinamiklerin harekete geçirilmesini ön planda tutarken asıl hedef olarak seçilen yerinde sosyo-ekonomik ve kültürel altyapısı da saptanmalı. Mali hesapları analiz edilerek harekete geçilmedlidir..

 

Seydişehir ekseninde konuya bakarsak; Ahırlı, Bozkır, Yalıhüyük, Hüyük, Beyşehir ilçeleri en yakın komşularımızdır ve istihdam paketleri bu 6 ilçeyi kapsayacak ve bu ilçelere birer katma değer katacak şekilde hazırlanmalıdır.

 

Bölgenin yapısı neyi gerektiriyorsa, bölgeye en yararlı istihdam hangisi olacak ise  ve bölgeye gerek müteşebbis gerekse de devlet eliyle yapılacak en uygun yatırımın Ar-Ge çalışmaları titiz bir şekilde gerçekleştirilmeli.

 

 

Uzun yıllardır Seydişehir’in istihdam konusunda hak ettiğini bulamadığı çok aşikar bir durumdadır.. Ne dikilen bir fabrikamız var ne de açılan herhangi bir iş kolumuz…

 

Bölgesel kalkınmada Seydişehir’in  Antalya karayolu üzerinde yer alması turizm açısından büyük kazanım, Akdeniz’i İç Anadolu’ya bağlayan koridor üzerinde bulunması da paha biçilemez bir artıdır. Gerek yaz turizmi gerekse de yerli ve yabancı turistin Türkiye’yi gezmelerini bu koridor üzerinden sağlamaları Seydişehir’e yapılabilecek yatırımların, açılabilecek işletmelerin ne kadar önemli ve kazançlarının  ne kadar yüksek olacağının da düşünülmesi buraya atılacak bir imzaya bakar…

 

Yukarıda saydığım altı ilçeye bölgesel düzeyde henüz büyük yatırımlar yapılmış değil. Bugüne kadar Konya Şeker A.Ş. tarafından Seydişehir-Beyşehir arasına SEYDİBEY Tarım Ürünleri İşleme Entegre Tesisleri, yine aynı firmaya ait Bozkıra’a acılan meyve suyu-pekmez fabrikası haricinde de kayda değer bir çalışmanın olmaması da üzücüdür. Son günlerde bizleri heyecanlandıran ve umutlandıran gelişmelerden olan Konyalı işadamlarımızın Seydişehir’e çorap, Bozkır’a da gömlek fabrikası açma çalışmalarıdır.

 

Bölgesel hareketliliği sağlamak için birlik ve beraberlik çok önemlidir ve ilçelerin mülki idare amirleri, kanaat önderleri bu düsturla yola çıkmalıdırlar. Bu konuda  ilçemiz adına büyük bir çalışmaya el atan Seydişehir Muhtarlar Derneği Başkanı Ramzan Demiray’ı ve onun nezdinde tüm muhtarlarımızı kutluyorum ve tebrik ediyorum. Beyşehir’e yaptıkları ziyaretin akabinde AK Parti Konya Milletvekili, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız’ında katıldığı Seydişehir’de bölgesel bir toplantıyı organize ederek 6 ilçenin kaymakam, belediye başkanı, muhtarı gibi 250 kişilik geniş katılımlı birlik ve dayanışma gecesini tertip ettiler.

 

Atılan bu adımın başarılı olacağı inancındayım ve bu gelişmelere paralel olarak Seydişehir, Beyşehir Organize Sanayileri de daha çok işletmeci çekebilecek kapasiteye getirilmelidir. Burada bölge milletvekillerimize çok iş düşüyor, onlar gerekli çalışmaları hazırladıktan sonra Bakan Yardımcımız Harun Tüfekci ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanlarımız Mustafa Akış, Gülay Samancı da her daim takipçileri olacaklarına inancım tamdır. Yani bölgemiz için gelecek yeniden şekillenecektir..

 

Bu Haber Hakkında Sen Ne Düşünüyorsun..
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KONYASPOR BOLU VE HOLLANDA YOLCUSU
KONYASPOR BOLU VE HOLLANDA YOLCUSU
Japonya'da Konya Kültürü Tanıtıldı
Japonya'da Konya Kültürü Tanıtıldı