Advert
Kalbimizin kanayan yarası Kudüs
Umut GENÇ

Kalbimizin kanayan yarası Kudüs

Bu içerik 539 kez okundu.

Tarih boyunca birçok medeniyetin beşiği olan Kudüs; maalesef herzaman acının, göz yasinin, mahzunluğun tarif edilmez adresi olmuştur.

 

Ümmetin onuru, haysiyetini temsil eden Kudüs şehri, İslam sancağı dalgalandikca ilelebet Müslümanlarin kutsi mabedi olacak, kırmızı çizgisi olacaktır Allah'in izniyle

 

Üç dinin de kutsal mekanı olan Kudüs bu yüzden üzerinde cok çizilen, oynanan, güçlünün güçsüze olan savasini tarih boyunca gördük.

-Üç dinin ortak mabedi Kudüs-

Barındırdığı dini değerlerle üç din için (İslam, Hristiyan, Yahudi) ortak kutsal öneme sahip olduğu merkezdir.

Hz. Muhammed S.A.V'in İslamiyet'in yayılmasında önemli bir nokta olan Kudüs'ten Miraç'a yükseldiği ve Mescid-i Aksa'nın burada inşa edildiği bilinmektedir. İslam için önemli olduğu kadar Yahudi ve Hristiyan dinleri için kabul gören bazı yapıtaşları burada bulunmaktadır. İsa'nın burada çarmıha gerildiği rivayeti ve bu nedenle buranın hac noktası olarak kabul görmesi Hristiyanlar için, Milattan önce 10. Yüzyılda Kral Davud'un ele geçirmesi ise Kudüs'ü Yahudiler için anlamlı kılmıştır.

 

-Zulüm hala dindirilemedi..!

Doğu Kudüs'ü 1967'de işgal eden İsrail, 1980'de tek taraflı olarak kentin doğusunu ve batısını "birleşik başkenti" ilan etti. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BGMK), 1980'de İsrail'in ilhak ve başkent ilanını geçersiz saydı. O gün bugündür İsrail'in şer odakları Filistin'in birçok bölgesinde Gazze'de, Kudüs'te zulümlere, işgallere, çocuk, kadın, erkek demeden tüm Müslümanlari katletmektedirler.

 

Ortadoğu karıştırıcısı ABD

Okyanus ötesinden gelerek Ortadoğu'ya demokrasi getircez deyimleri ile İslam Coğrafyasında tahribatlara yol açan, Ümmete zulmeden ABD yine aynı karistiriciliga soyunarak Yahudiler'in ekmeğine yağ surercesine Kudüs'ü İsrail’in Başkenti haline getirecek bir hamleye kalkıştı. Temsilciliğini Tel-Aviv'den Kudüs'e taşıma kararı aldı.Bu skandal kararla uluslararası toplumun tepkisini çeken Trump yönetimi, bölgenin kaosa sürükleneceği ve İsrail-Arap ihtilafının daha da çözümsüz hale geleceği uyarılarını göz ardı etti.

 

 

-Doğu Kudüs, Filistin’in Başkenti-

Başta Türkiye ve birçok İslam ülkesi olmak üzere birçok dünya devletlerinden Trump'in bu kararına tepki yağdı. Bu kararın kabul edilemeyeceğinin ve bu yanlıştan dönülmesi gerektiği birçok platformda, mitinglerde ve toplantılarda dile getirildi.

Kudüs kırmızı çizgimizdir diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın girişimleri ile dönem başkanlığını yaptığımız İslam İşbirliği Teşkilatını İstanbul'da topladı.48 ülke temsilcisinin katıldığı toplantıda Cumhurbaşkanı Erdogan, “İsrail bir işgal devletidir. Aynı zamanda bir terör devletidir" sözleriyle İsrail'i eleştirirken, "Harem-i Şerif ebediyete dek Müslümanlara ait olacaktır" ifadelerini kullanarak uluslararası toplumu başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletini tanımaya çağırdı...

 

 

ABD yönetiminin şiddetle kınandıgı Trump’in bu kararın kabul edilemez ve Filistin ve  Kudüs'un yasal haklarının korunacağınin on plana ciktigi toplantı sonuç bildirgesinde “Başkenti Doğu Kudüs olan Filistin Devletini tanıdığımızı ilan ediyoruz. Dünyayı Doğu Kudüs’ü Filistin Devleti’nin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyoruz" ifadeleri yer aldı.

Bu Haber Hakkında Sen Ne Düşünüyorsun..
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KONYASPOR BOLU VE HOLLANDA YOLCUSU
KONYASPOR BOLU VE HOLLANDA YOLCUSU
Japonya'da Konya Kültürü Tanıtıldı
Japonya'da Konya Kültürü Tanıtıldı