Advert
ÖZ OLMAK YA DA HİÇ OLMA(MA)K!
Kevser ARAT TÜRKMENOĞLU

ÖZ OLMAK YA DA HİÇ OLMA(MA)K!

Bu içerik 1096 kez okundu.

      Gerçek gibi ama değil! Aslı gibi ama sahte! Orjinal değil amiyane tabirle çakma!

           Yakın tarihte oğluma bilindik bir markanın tek olarak satılan  oyuncak arabalarından almak üzre bir oyuncakçıya girdim. Satıcı beyefendiye oyuncağın ismini söyledim hemen bir kutu çıkardı içerisinde üç tane olanından. Fiyatını sorunca bir gariplik olduğunu sezmedim ama uygun fiyata satıyorlar diye hüsnü zanda bulunmak istedim her nedense. Kutusuna baktığımda da bir gariplik sezmedim çünkü çok gerçekçiydi! ta ki eve gelip oğlum kutuyu açana dek. Metal olması gereken arabalar çok hafif bir malzemeden yapılmış düşse kırılacak cinsten. Arabanın alt kısmına bakınca anladım zaten orjinal olmadığını. Arabanın kutusunda çok küçücük bir nüans farkını o anda farketmemek kandırılmaya yeterli geldi doğrusu. Kutunun rengine , ismine varana dek kopyalamışlar resmen. Pes dedim insanoğlunun aslını yapmak için dökeceği alın terini sahtesine döktüğünü görünce ve harcadığı vakti düşününce...
            Bir kıyafet mağazasındayım. Uygun bir ceket bakınıyorum diğer yandan gözüme triko ceketin yakasındaki isim çarpıyor. Marka düşkünü değilim yanlış anlaşılmasın illa marka olsun başkasını giymem dayatması asla yapmam kendime. Ama bazı markanın ürünlerini uzun seneler bozulmadan kullanabildiğim için tercih ettiğim doğrudur. Eve gelince tekrar  giyiyorum isme gayri ihtiyari bakınarak. Sonra gülüyorum harf oyununa. Mağazada dikkatimi celbetmemişti doğrusu sonradan işin ince boyutunun farkına varıyorum.  Ürünün etiketinin üzerine bakıp bir kez daha şaşıyorum insanımızın itimatını harf oyunlarıyla menfaati için  kullananların kendilerince akıllıca oyununu görünce. 
           Yine başka bir mağazadayım bu kez eşarplara bakınıyorum. Her türden eşarp var mağazada şallar,ipekler, desenliler, güpürlüler. Uygun fiyatlı olandan, dudak uçuklatıcı fiyatlı olana kadar hepsi mevcut mağazada.  Eşarp satan hanım kız uygun fiyatlı bir eşarbı özenle açarak desenine dikkat çekiyor  ve diyor ki "Bilindik bir markanın ürününün 2017-2018 katalogunun kapağındaki eşarbın deseninin aynısı!" "Hmm bir anlamda çakma yani diyorum." Gülümsüyor kasiyer kız. "150₺ vermektense 65₺ verip 150₺lik başörtü takıyorum havasını atabiliyorsunuz." demeye getiriyor. Bunu neden söylüyorum? Çünkü bilindik markanın desenini pazarlamak bana göre bu manaya geliyor. Eşarp bir statü ve boy gösterme aracı olarak kullanılıyor çünkü. Ve maalesef sırf o markayı gururla taşımak ve göstermek için parasını feda eden binlerce manken var sokaklarda. Manken diyorum. Çünkü başındaki başörtüyü tesettür için değil, markasını sergilemek için takan hemcinslerime mankenden başka birşey demek içimden gelmiyor doğrusu. Ha vitrindeki cansız manken, ha sokaklarda dolanan canlı manken!  Konumuz bu değildi ama yeri geldiği için ifade etmek istedim. 
              Sizlerde illaki karşılaşmışsınızdır bir Reedass'la, pazarda bir eşofman altının üzerinde orjinaline benzer logosuyla birlikte. Garipse(ye)miyorum artık kanıksadıkça. Çünkü eşyadan önce "insan"la muhataplığım var benim. İnsan sandıklarımla bir de... İnsan sanmışlığım ve ardından üzüntüyle, hayalkırıklıklarıyla yanılmışlığım var. Yanılgılarım ,"insan" olana olan inancıma yenilişim, yenilgilerim var benim.! Fakat yine de herşeye rağmen inancımı diri tutmaya ihtiyacım var. İnancımı yeşertecek orjinal "insan"ların varlığıyla dünyamın  güzelleşeceği umudum hep diri kalacak gerçek insanları tanıdıkça! Yıllar önce lise çağlarımda defterime not olarak aldığım ve hiç hatrımdan çıkaramadığım güzel bir söz vardır. "Orjinal olmak farklı olmak değildir, öz olmaktır." Özde taklit yoktur. Öz olmak demek, kendin olmak demektir. Neysen o'sun! Senden bir tane daha yok. Bu bile kendini biricik ve özel hissetmeye yeter bir neden. Hal böyle iken taklit olanı sevemedim. Özünden başka olanı sevemedim. Yaratılışımız insan iken insan olmak yerine insanmış gibi davranılmasını\davrananı sevemedim. 
          Velhasıl özümüz sözümüz bir olsun. Allah sizi,bizi, hepimizi insana rastgetirsin. İnsan olabilmek\kalabilmek, taklit değil, "ÖZ" olabilmek duasıyla. Vesselam.
Bu Haber Hakkında Sen Ne Düşünüyorsun..
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KONYASPOR BOLU VE HOLLANDA YOLCUSU
KONYASPOR BOLU VE HOLLANDA YOLCUSU
Japonya'da Konya Kültürü Tanıtıldı
Japonya'da Konya Kültürü Tanıtıldı