YAŞA MUSTAFA KEMAL PAŞA YAŞA

YAŞA MUSTAFA KEMAL PAŞA YAŞA

Bu içerik 587 kez okundu.

Kocatepe’de başlayıp ondört gün sonra İzmir’de zaferle sonuçlanan kahramanlık hikayesi 26 Ağustos 1922 yılında sabahın ilk saatlerinde kendini gösterdi.

**

26 Ağustos Cumartesi sabahı Başkomutan Mustafa Kemal Paşa; yanında Genelkurmay Başkanı Fevzi Çakmak Paşa ve Batı Cephesi Komutanı İsmet İnönü Paşa ile birlikte muharebeyi idare etmek üzere Kocatepe'deki yerini aldı. Büyük Taarruz burada başladı. Topçuların sabah saat 04.30'da taciz ateşiyle başlayan harekat, saat 05.00'da önemli noktalara yoğun topçu ateşiyle devam etti. Türk piyadeleri sabah saat 06.00'da hücuma geçerek tel örgüleri aşıp Tınaztepe'yi ele geçirdiler. Ardından Belentepe daha sonra Kalecik-Sivrisi düşmandan temizlendi. Taarruzun ilk günü 1. Ordu birlikleri, Büyük Kaleciktepe'den Çiğiltepe'ye kadar 15 kilometrelik bir bölgede düşmanın birinci hat mevzilerini ele geçirdi. 5. Süvari Kolordusu düşman gerilerindeki ulaştırma kollarına başarılı taarruzlarda bulundu. 2. Ordu da cephede tespit görevini aksatmadan sürdürdü. 26 Ağustos günü Türk Ordusu'nun Büyük Taarruz'u Genelkurmay Başkanlığı’nca TBMM'ye bildirildi ve Mecliste ayakta alkışlanarak karşılandı.

27 Ağustos Pazar sabahı gün ağarırken Türk Ordusu bütün cephelerde yeniden taarruza geçti. Bu taarruzlar çoğunlukla süngü hücumlarıyla ve insan üstü çabalarla gerçekleştirildi. Saat 18.00'de Afyonkarahisar, 8. Tümen tarafından kurtarıldı. Afyonkarahisar, kurtuluşun şanlı ve şerefli müjdesi olmuştu. Başkomutanlık Karargahı ile Batı Cephesi Komutanlığı Karargahı Afyonkarahisar'a taşındı.

28 Ağustos Pazartesi ve 29 Ağustos Salı günleri başarılı geçen taarruz harekatı düşmanın 5. Tümeninin çevrilmesiyle sonuçlandı. 29 Ağustos gecesi durum değerlendirmesi yapan komutanlar, hemen harekete geçerek muharebenin süratle sonuçlandırılmasını gerekli buldular. Düşmanın çekilme yollarının kesilmesi ve düşmanı çarpışmaya zorlayarak tamamen teslim olmalarını sağlama yolunda karar alındı ve süratli ve düzenli şekilde uygulandı.

30 Ağustos 1922 Çarşamba günü taarruz harekatı Türk Ordusu'nun kesin zaferiyle sonuçlandı. Büyük Taarruz'un son safhası askeri tarihimize ''Başkomutanlık Meydan Muharebesi'' olarak geçti. Başkomutanlık Meydan Muharebesi sonunda, düşman ordusunun büyük kısmı dört taraftan sarılarak Dumlupınar'da Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın ateş hatları arasında bizzat idare ettiği savaşta, tamamen yok edilmiş ve esir düşürülmüştü. Böylece kesin sonuca beş gün içinde ulaşılmış ve hazırlanan plan tam anlamıyla uygulanmıştı.

**

Gazi Mustafa Kemal Paşa, 30 Ağustos 1922’de sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin ardından, 1 Eylül 1922’de Büyük Taarruz için Türk ulusunun kaderini değiştiren “Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz’dir! İleri!” emrini verir. Bozulan düşman şahlanan ordularımızın önünde kaçarken Anadolu, adım adım düşmandan temizlendi.

Ve 9 Eylül 1922’de İzmir’in dağlarında çiçekler açtı.

Ulu Önder Atatürk ile birlikte bu büyük mücadelede O’na inanan ve her daim cesurca ulusunu zafere götüren eşsiz kahramanlarımızın ruhları şad olsun. 30 Ağustos miladdır, zaferdir; milletimizin bayramıdır. O halde gururla kutlu olsun. Muhtaç olduğumuz kudret, damarlarımızda ki asıl kanda mevcuttur.

Ne mutlu Türk’üm diyene!

Bu Haber Hakkında Sen Ne Düşünüyorsun..
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Üç Belediye Başkanı Görevden Alındı
Üç Belediye Başkanı Görevden Alındı
Konya'da gol sesi çıkmadı
Konya'da gol sesi çıkmadı