Advert
Ve yine termal…
Umut GENÇ

Ve yine termal…

Bu içerik 1002 kez okundu.

Seydişehir’in yılan hikayesine dönen konularının başında gelen termal suyun kullanımı ve tesisleşme süreci yine ilçe gündeminde kendine yer buldu…

Son dönemde Antalya- Konya Hızlı Tren Hattının bölgesel değişikliğe uğrayıp uğramaması, ilçe tarihinde uzun bir aradan sonra ilki gerçekleştirilen geniş programlı Kalkınma Şöleni gibi konuların yanında sıcak su ve termal tesis  projelerinin de belediye tarafından tekrar ele alınması ve basına servis yapılması yeni bir heyecanı, yeni bir umudu ve de yine acaba mı? Sorularını da tekrar hafızalarımıza kamçıladı.

 

Kavak Köyünde 2000 li yılların başında sıcak suyun bulunması ile başlayan serüvende zaman zaman siyasi tartışmalar rol oynarken zaman zamanda seçilmişler ile atanmışları karşı karşıya getirmişti. İlçe yöneticilerini bile buz gibi birbirinden soğumalarına yol açan bir termal tartışmasına özel sektör eli de değdiği halde zafere ulaşılamamıştı.

 

Ketirağılları Bölgesi için çok proje yazılıp çizildi, çok hareketli anlar yaşandı, Ankara nezdinde, özel teşebbüs nezdinde ve belediye nezdinde çok çabalar harcandı şu 17 yıllık süreçte. Sonucu bakacak olursa ne bi taş dikildi ne bitirilip bölgeye somut halde sunuldu ne de bi umut kaldı ilçe halkında

 

Oysa ki bölgede çıkan su hem sağlık hem de turizm açısından içinde birçok katma değeri barındırıyordu, ilçeye ekonomik anlamda can suyu olacakken sağlık anlamında da büyük bir velinimetti.

 

İlçemizdeki suyun sağlık açısından birçok faydasından ve suyun bileşenlerinden bahseden İstanbul Tıp Fakültesi Tıbbi Ekoloji Hidroklimotoloji Ana Bilim Dalı Başkanı olan Prof. Dr. Zeki Karagülle, Ketir Ağılları termal suyunun özel bir su olduğunu ve termal için tüm özellikleri taşıdığını söyledi.

 

Termal suyun içerisinde barındırdığı mineraller hakkında bilgi veren Karagülle “Seydişehir’deki  termal su 41- 43 derece sıcaklıkta mineralleri yüksek bir su. Soda Bikarbonat dediğimiz kalsiyumun yüksek bulunduğunu bu özellikte ki suyun ana karakteri termal için özel bir su.Bu termal su banyo olarak değil aynı zamanda içme olarak da kullanılacak. Kalsiyum ve Sodyum Bikarbonat ve Karbondioksitli bir su ,Bikarbonat insan sağlığı için kullanılabilir. Florür, Çinko, Metasilikat, Selenyum, Bakır, Bromür, Hidrosenat mineralleri bakımından zengin. Bu nedenle ağrı giderici, iltihap giderici, antiromatizma, mide asidi giderici, idrar taşlarını engelleyici, deride tahriş önleyici, kas giriş ve eklemlerin gerginliklerini çözücü, kan basıncını düşürücü, iyileştirici ve giderici etkileri var. Ayrıca metabolizmayı kemik ve diş sağlığını, deri fonksiyonlarını, kalp ve damarı destekleyici etkileri bulunmaktadır.”

 

Romatizmal, Dermotolojik, Metobolizma hastalıkları gibi birçok hastalığa derman olacak bir özelliği olan termal suyumuzun bölgesel bir fayda için termal hastane diye adlandırılan Termal Kür Merkezi’nin Seydişehir’e biran önce kazandırılmasının altını çizen Prof. Dr. Karagülle; “Seydişehir'de bulunan şifalı sularda romatizmal hastalıklar,lökomotor sistem/Hareket Sistemi Hastalıkları,(dejeneratif (eklem kireçlenmeleri)iltihabi ve kasa romatizmaları , Bel/Boyun ağrıları, diğer ağrılı durumlar, Travmatik Lezyonlar ve ameliyat sonrası, Dermatolojik hastalıklar -Deri hastalıkları(Sedef Hastalığı, sivilce (akne) ve egzama ) Metabolizma hastalıkları (Diyabet , metobolik sendrom ve Gut Hastalığı , kemik ve diş sağlığı sorunları , Osteoporoz ve Diş çürükleri) Mide -barsak sistemi sorunları (Hipersidite,gastrit ve kronik ülser hastalıklarına karşı iyi bir yöntem. Seydişehir'de bu nedenle  Kaplıca Kür Merkezinin kurulmasını  tavsiye ediyorum. Romatizma, dermatoloji deri hastalıkları, diyabet, gut, metabolik sendrom, kemik ve diş sağlığı sorunları, mide ve bağırsak hastalıklarını Seydişehir termal suyunun tedavi özelliği olacak. Bilindiği üzere termal tedavi yöntemleri banyolar, içmeler ve solunumla yapılıyor. Tesis olarak Termal/Kaplıca Kür Merkezi, Termal Otel/Kaplıca Otel, Termal Klinik Poliklinikleri olarak açılması  benim Sayın Belediye Başkanı’na önerim. Seydişehir’e Termal Hastane de denilen  Termal Kaplıca Kür Merkezi’nin açılmasının  çok yararlı olacağı düşünüyorum.’ Şeklinde konuştu.

 

Su akar Seydişehirli bakar şeklinde yıllarımızı boşa harcarken Belediye Başkanı Mehmet Tutal Ketirağılları Bölgesi’ndeki termal suyun ihale aşamasına geldiğini ve yatırımcıları ilçeye davet ederek hem sıcak su hem de arsa temini konusunda belediye olarak her türlü desteği vereceklerini belirtti.

 

Çağrılar yapıldı, su orda- yatırımcı burada misali bekleyip göreceğiz termalin Seydişehir’e çığır aştıracak arzı yapılabilecek mi!!!

Bu Haber Hakkında Sen Ne Düşünüyorsun..
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KONYASPOR BOLU VE HOLLANDA YOLCUSU
KONYASPOR BOLU VE HOLLANDA YOLCUSU
Japonya'da Konya Kültürü Tanıtıldı
Japonya'da Konya Kültürü Tanıtıldı