Advert
HASTA MIYIZ SAĞLIKLI MI ?
Süleyman SAYAN

HASTA MIYIZ SAĞLIKLI MI ?

Bu içerik 851 kez okundu.

Aslında 2005 Yılına kadar sağlık sektöründeki gelişmeleri yakından takip edenlerden değildim, ama çokta şey kaçırdığımı söyleyemem. Çünkü sağlıkta gelişimin henüz başladığı yıllardı. Yeni Kurulan ve tek başına iktidar olan AK Parti hükümeti ile birlikte sağlıkta çığır açan yenilikleri ve gelişimleri birebir gören biriyim. Röntgen için 1 Hafta,  Tomografi için 3 ay, MR için 6 ay, sintigrafi için Ankara’ya sevk olan, sadece belli hastanelerde göz ölçüm cihazı olan, odyometrinin birçok hastanede bulunmadığı, özel hastanelerin kapısının önünden geçemezken, ilaçlar için günlerce beklerken, bazen bu bekleyiş sırasında ilacını almadan hastanede ölen insanlardan, muayene olmak için sabah namazı yolan düşen insanlardan, tabiri caiz ise çiçek gibi bir sektör hizmeti aldı sağlık. Sanırım bunu ana muhalefet bile inkar etmez, zira ana muhalefetin genel başkanı aynı zamanda, zamanın SSK’sının da genel müdürü olduğundan bu gelişimleri en iyi görenlerden biriydi sonuçta.  

Aslında bizim yaşlarımızda olanlar yeni nesil ile eski nesil arasında bir köprü vazifesi görmeli, eski nesil çok kötü durumları gördüğünden yeni yapılan yanlışları görmeyebiliyor. Yeni nesil ise sağlık sektöründe neredeyse hiçbir olumsuzluk görmedi diyebilirim. Oda bizim ancak geçmişte, uzay çağında yakalayabileceğiz dediğimiz durumları kendi durumunu kıyaslayıp isyan edebiliyor.

Belli bir yaşa kadar MR’ın (emar) sakatlanan futbolculara yapılan bir uygulama belki de tedavi biçimi olduğunu düşündük. Nankör olmaya gerek yok şuan Seydişehir’de bile MR çekilebiliyor. Röntgen için gün aldığımız günlerden MR’ın kalitesini tartışmaya başlar olduk. Kabul edelim biraz nankörüz.

Sağlık sorunu Seydişehir’in değil inanın ülkemizin en önemli sorunlarında biri, şimdi size her yıl şu kadar ilaç çöpe atılıyor, şu insan neden hastaneye geliyor, bunu da zorla getiriyoruz diye ahkam kesmeyeceğim.

Yapılan hizmetler, harcanan paralar ve yatırımlar şöyle dursun, dediğim gibi hiçbirimiz bunu inkar edecek değiliz elbet,  hizmetleri eleştirmeyeceğim. Benim anlatmak istediğim benlik duygusu sağlıkta bir şeylerin düzelmesini istiyorsak ben sağlık sektörüne ne gibi katkı sağladım yada nasıl zarar verdim diye sorduk mu kendimize, sormadık mı ? işte sorduğumuzda bir şeyler düzelecek…

O kadar çok hastalık hastalık hastası olduk ki, artık yemek yeme, su içme, spor yapma gezmek gibi bir aktivite haline geldi ülkemizde hastaneye gitmek. Ya hekimlere akıl verenlerimize ne demeli ? onu yazma doktorum bunu yaz ! iğne yapma serum vur ! gibi söylemleri hepimiz duyuyoruz. Hatta işi abartıp istediğimizi yapmayan hekimlere şiddet uyguluyoruz. Biz hangi ara bu hale geldik.

Bakın şahit olanlar belki gülümseyecektir, artık hastanede bekar olan bayan personele kız bakmaya giden aileler, karnı acıktığı için gece çorba içmeye gitmek için hastaneyi aracı yapan öğrenciler, trafik kazasına müdahale esnasında   ilaç yazdırmaya çalışan insanlardan personeller de bezdi, ziyaret saatleri dışında yatan hastayı görmek için personelleri devreye sokarak başka personelleri zor durumda bırakmaktan ne zaman vaz geçeceğiz. Büyük şehirlerde dilenciler, seyyar satıcılar, sapıklar ve yan kesiciler Hepsi ayrı ayrı yazı konusu inanın. Doğum servisinde erkek istenmemesi hangi dilde yazmalı insan ve neden erkek istenmediğini nasıl anlatmamalılar bize ?  

Hasta olmadığı halde 6 ayda kontrole giden ve hastalandığı için hastaneye gelen insanlardan , olduğu ameliyat yada tedaviye gelen insanlardan inanın o hastane dolmaz.

Birde Acil serviste yaşananlar var, Ülke olarak Ambulansa parası olmayan insanların dışında kimsenin kullanamadığı dönemden lüzumu halinde ücretsiz helikopter ambulansa, paletli ambulansa konforlu nakil ambulanslara kadar çağ atlamış durumdayız. Telefonu aramaya kapanan arkadaşın sadece acil aramalar 112 yazısını yanlış anlayıp da telefonun neden bozulduğunu sormasına bir şey diyemiyorum , Fakat ne zaman taksi paramız olmadığında ambulansa binmekten vazgeçeceğiz. Acil servisi ne zaman amacı dışında kullanmaktan vazgeçeceğiz.

Sözlükte acil servisin tanımı;

 ‘’Acil Servis hastanelere getirilen ve acilen bakılması gereken hastaların ilk bakım ve tedavilerinin yapıldığı bölüme verilen addır.

Acil servis hastane ve diğer sağlık kuruluşlarının ulaşımı kolay ve girişi ambulansların yanaşabileceği bir bölgesinde bulunan acil sağlık yardımı gerektiren hastalara bu hizmeti veren birimleridir. Acil servislerde diğer servislerde randevu sistemi ile bakılması için yeterince beklenemeyecek olan kalp krizi travma yanık gibi rahatsızlıklara ilk müdahaleler yapılır. ‘’  Bu tanıma ne kadar uyuyoruz diye soruyor muyuz kendimize ? hepsini geçtim ne zaman ambulans yoluna park yapmaktan vazgeçeceğiz. Ne zaman sadece biz yokuz diğer insanlarda var diyeceğiz. Ne zaman sağlık çalışanlarına saygı, yaşlı yada hasta insanlara sevgi duyacağız, işte O zaman yapılan hizmetlerin önemi benimseyeceğiz.

Yeni hastanenin ne zaman açılacağı konusunda çok fazla mesaj alıyoruz. Sizce düşünce yapımız değişmeden yeni hastanede görüntü farklı mı olacak ? İnanın yeni sorunlar çıkacak karşımıza, sağlık sektörünü ve tüm vatandaşlarımızı katmıyorum bu dediklerime ama maalesef genel böyle tefrika yazsam inanın bir yıllık yazı yazarım sağlık konusunda…

Sonuç olarak bu hizmetler bizler için var, ihtiyacımız olduğunda değerlendirsek, çok daha güzel fayda sağlar  sağlıkçılardan kaynaklanan problemler olduğu zamanlarda oluyor elbet. Ne kadar hasta, ne kadar sağlıklıyız bilemiyorum ama sağ duyumuz olmadığını empati kuramadığımızı haykırabilirim… 

Bu Haber Hakkında Sen Ne Düşünüyorsun..
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KONYASPOR BOLU VE HOLLANDA YOLCUSU
KONYASPOR BOLU VE HOLLANDA YOLCUSU
Japonya'da Konya Kültürü Tanıtıldı
Japonya'da Konya Kültürü Tanıtıldı