Advert
1 YIL MI ? BİR ÖMÜR MÜ ?
Serkan KAPICI

1 YIL MI ? BİR ÖMÜR MÜ ?

Bu içerik 2359 kez okundu.

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçlarının da açıklanmasıyla birlikte Gelecek ile ilgili hayalleri olan genç arkadaşlarımız, hayallerine ulaşmalarının en önemli aşamalarından biri olan tercih dönemine girmiş bulunmaktadırlar. Senelerdir bu anı bekleyen kardeşlerimizin, geleceklerini yanlış temeller üzerine kurmamak için bu dönemde çok dikkat etmesi gerekmektedir. Sene kaybı olacak düşüncesiyle ömür boyu hiç istemediğiniz mesleği yapmak gibi bir tehlikeyle karşı karşıya gelebilirsiniz.
 

Tercihleri yaparken çok dikkatli olmalı, sırf üniversiteye gitmek için, annem doktor olmamı istiyor ,babam mühendis olsam mutlu olacak düşüncesiyle tercih yapmamalı .Geleceği açık kendimizi yakın hissettiğimiz bölümleri yazmak gerek. Öncelikle öğrenci kendisine şu soruyu sormalı:’’ Ben bu işi bir ömür boyu yapacağım, bundan zevk alır mıyım?, bu iş beni tatmin eder mi? ’’.Değilse 1 sene kayıp olacak diye ömrümüzün geri kalanını istemediğimiz bir meslekte tamamlayabilirim. Tercih sürecinde bir uzman eşliğinde hata  yapmadan tercih merkezlerinden de yardım almalıyız. Yardım alırken de tüm hayatları boyunca yapacakları mesleği seçmenin eşiğinde olduklarını unutmamalıdırlar. İlerisini düşünerek, kendi kariyer hedeflerini kendilerinin oluşturması gerekiyor. Tabi ki öğretmenlerin ve velilerin rehberliğinde olması gerekiyor. Ama kendilerinin de öncesinde üniversiteler ve kariyer imkanları ile ilgili araştırma yapmalıdırlar. Yanlış tercihler sonucu öğrenci istemeden, istemediği bölüme, istemediği bir şehre yerleşmek zorunda kalabiliyor. Bu da büyük bir motivasyon kaybına neden oluyor. Öğrenciler bunun sonucunda, üniversiteye gitmek istemiyor, hayattan soğuyor, başarısız oluyor. Sonra tekrar sınava giriyorlar, tekrar kariyerlerine başlıyorlar. İllaki üniversiteye gireyim, illaki öğrenci olayım’ diye, tercih yapmak çok mantıksız. Aileler ve rehber öğretmenler eşliğinde önce mesleği, sonra üniversiteyi, bölümü seçmelisiniz, son kararı ise kendiniz vermelisiniz ve en son noktayı kendiniz koymalısınız.

Bu süreçlerden sonra ise asıl tehlike başlamaktadır. Genç arkadaşlarımız üniversiteye başladıktan sonra ne yazık ki  tamamen özgür bir hayat  düşüncesine kapılabilmektedirler. Bu özgürlük düşüncesine bağlılık ve öğrencilerin ‘’ Ben artık büyüdüm’ ’Bana kimse karışamaz’’, ‘’Artık özgürüm’’ gibi düşünceleri aileleri ile aralarını açmaktadır ve aile bireyleri arasında tartışmalara ve hane içinde huzursuzluğa sebep olmaktadır. Öte yandan öğrencilerimiz yeni şehir, yeni okuldan sonra yeni arkadaşlıklar edinebilmektedirler. Her zaman söylendiği gibi bu arkadaşlıklara dikkat edilmelidir. Hem de diğer öğrencilik zamanlarından daha fazla bir dikkat söz konusu diyebiliriz. Üniversiteye başlayan gençlerimiz aileden uzaklaşmanın öğrenci deyimiyle özgürleşmenin sonucunda farklı alışkanlıklar kazanabiliyor. Bu alışkanlıkların en yaygını Sigara olmakla birlikte bunu alkol ve madde bağımlılığı izlemektedir. Asıl üzücü olan bu durumun arkadaşlar arasında yaygınlaşması bulaşıcı hastalık gibi bulaşmasıdır. Ne yazık ki yapılan araştırmalara göre sigara bağımlısı gençlerimizin %80 i daha havalı göründüklerini düşündükleri için sigara kullanmaktadır. Maalesef havalı görünmeye çalışırken kendilerine verdikleri zararın farkında bile değiller. 

Bu kötü alışkanlıklar da bir merdivenin basamakları gibi tırmanmaktadır. Sigarayla kendini özgür ve havalı hisseden gençlerimize bir süre sonra bu özgürlük de yetmeyecek ve farklı arayışlara gireceklerdir. Bunun sonucunda ise alkolle tanışacaklar. Haftada bir iki derken bakıvermişsiniz ailesinin biricik evladı bir bataklığa saplanmış. Yapmayın gençler. Sigara kullanan kimse havalı görünmüyor. Alkol içenler de özgür olmuyor. Unutmayın ki ailenize borçlusunuz ve bu borcu ödemenin tek yolu layıkıyla mezun olmaktır. . Her ne olursa olsun üniversite hayatı boyunca öğrencilik bilincimizi kaybetmeden öncelikle kendimize sonrasında ise ailemize olan saygımızı kaybetmemeliyiz ve ailemizin bize olan güvenini sarsmamalıyız.

Tüm öğrenci arkadaşlarıma tercih döneminde başarılar diliyorum. Emeklerinizin boşa çıkmaması dileğiyle kendinize iyi bakın.

 

 

Bu Haber Hakkında Sen Ne Düşünüyorsun..
Kalan karakter sayısı : 500
Esra     0000-00-00 Sn. Seydişehir Belediyesi Gençlik Başkanım Düzenlediğiniz programlar , etkinlikler olsun böyle gençlere rehber olacak yazılarınız olsun kendiniz de gençlere örnek olarak iyi bir neslin oluşmasında katkıda bulunuyorsunuz. Tebrik ederim güzel bir yazı olmuş. Böyle güzel yazılarınızın devamı olması dileğiyle..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ÜLKÜ OCAKLARI ÜNİVERSİTE TEŞKİLATI İKRAMDA BULUNDU
ÜLKÜ OCAKLARI ÜNİVERSİTE TEŞKİLATI İKRAMDA BULUNDU
GALİBİYET HASRETİ 8 MAÇA ÇIKTI
GALİBİYET HASRETİ 8 MAÇA ÇIKTI