Advert
Yeni Kabine, Konya Siyaseti ve Pasivize edilmişlik
Umut GENÇ

Yeni Kabine, Konya Siyaseti ve Pasivize edilmişlik

Bu içerik 1059 kez okundu.

Ülkenin olağanüstü süreçten geçtiği şu dönemde siyasette de çeşitli dedikodu, yorgunluk, bencillik ve yıpranmışlıklar yaşanmakta idi. Ana muhalefette deki çalkalantılar, yavru muhalefetteki yaşananlar ve iktidar kanadında da meydana gelen siyasi yorgunluk ülke siyasetinin yeniden dizayn edilmesini, yeni bir yol çizilmesini gerekli kılmıştı.

 

İktidar Partisi konumundaki Ak Parti'nin bu gelişmelerden bi hayli olumsuz etkilenmesi, partide bir revizyonu ve bilhassa kurucusu  Recep Tayyip Erdoğan’ın tekrar dümene geçmesi gerektiğini gösteriyordu. Parti içi tüzük değişikliği ve anayasa referandumu ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tekrar Ak Parti’nin Genel Başkanı seçildi  ve hem parti hem de ülke siyasetine dinamik, hızlı adım atabilen, kararlı bir yapıda işlem yapabilecek olan yeni bir yönetim için kollar sıvandı.

 

Partideki yorgunluğu farkeden ve revizyon sinyali veren Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Bazı teşkilatlarımızda metal yorgunluğu gördüğümüz bir gerçek. Yorgunluk, atalet, çözülme gördüğümüz arkadaşlarımızın daha vizyoner, daha gayretli arkadaşlarımızla nöbet değişimi yapmalarını arzu ediyoruz. Değişim zilleri tüm gücüyle çalıyor. Bize düşen bu çağrıya kulak vermektir.” Sözleri ile değişimin kısa sürede başlayacağının bilgisini vermişti. Ve de o değişim kabine revizyonu ile resmen başlamış oldu.

 

  • Bu bir bayrak yarışıdır-

 

Bakanlar  Kurulu’nun yeniden düzenlenmesi ile kabineye yeni giren bakanlar oldu, koltuğunu kaybedenler ve de yerini koruyan bakanlarda oldu.. Konu ile ilgili bir açıklama yapan Başbakan Binali Yıldırım “Görev yapanlar, bugün Bakanlar Kurulunda yeni göreve başlayacakların hepsi birbirinden üstün, kapasiteli, meziyetlere sahip arkadaşlar. O bakımdan ne görevi bırakan ne de görevi alanın birbirine üstünlüğü söz konusu değildir. Bu bir bayrak yarışıdır, bir kan değişimidir.” Şeklinde konuştu.

 

-Yeni bakanlar kurulu, yeni bakanlar ve yeni Türkiye’nin yeni siyaseti..

Maalesef bu yeni oluşum hattında Konyalı bir bakan olmaması bizleri ziyadesiyle üzmüştür. Konya ve ülke siyasetine dem vurmuş, ismini  altın harflerle kazımış birçok siyasi, bürokrat ve iş adamımızın yeni bakanlar kurulu listesinde yer alamaması bir bakıma Konya siyasetini suskunlaştırmıştır.

 

Hemşehrimiz Ord. Prof. Dr. Sadi Irmak olmak üzere ülke siyasetine yön vermek adına Başbakanlık yapmış birçok değerli siyasetçimiz varken hele bir de yakın dönemde Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun Başbakanlığını görmüş iken  65. Hükümet’in bakanlar Kurulu’nda yapılan değişiklikte Konyalı bir isme yer verilmemesi hem düşündürücü hem de bir o kadar üzücüdür.

 

Reis’e, Ak Parti’ye sahip çıkan, 15 yıldır  yapılan seçimlerde aralıksız açık ara oy desteği ile sadakatı, vefayı ve bağlılığı en güzel şekilde gerçekleştiren Konya; şuanki ülke siyasetinde pasifize edilmeye çalışıldığı aklımıza gelen en ciddi kanıdır…

 

Mevcut Konya Milletvekilleri arasında parti içerisinde ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde çeşitli komisyonlarda ve görevlerde bulunan  ve bakanlık için dillendirilen Ahmet Sorgun, Recep Konuk, Ziya Altunyaldız, Mehmet Babaoğlu, Muhammet Uğur Kaleli gibi favori isimlerin listede yer almaması Konya siyasetinin kendini tekrar gözden gerçirmesi gerektiğini bir kez daha gözler önüne sermiştir.

 

Yerelde destek ve özveri ile başlayan siyaset serüveni Ankara’ya gönderdiğimiz vekiller, bürokratlar içinde devam etmeli ki ülke siyasetinde Konya’nın da bir sesi, bir soluğu ve ağırlı olsun..

Tabii makam ve mevkiye ulaşanların da kendi hemşehrilerini unutmaması memleketlerine yapılacak hizmetleri bir ahdevefa olarak görmesi, dününü unutmayanın bugünü ve yarını içinde herzaman çalacak bir kapısı vardır…

Bu Haber Hakkında Sen Ne Düşünüyorsun..
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KONYASPOR BOLU VE HOLLANDA YOLCUSU
KONYASPOR BOLU VE HOLLANDA YOLCUSU
Japonya'da Konya Kültürü Tanıtıldı
Japonya'da Konya Kültürü Tanıtıldı