Advert
Seydişehir Trafiği, Ücretli Otopark Ve Sonrası…
Umut GENÇ

Seydişehir Trafiği, Ücretli Otopark Ve Sonrası…

Bu içerik 1780 kez okundu.

İlçemizde trafik akışının düzensizliği, yaya- sürücü çatışmaları ve trafik magandalarının fütursuzca hareketleri hepimizin rahatsız olduğu konuların başında gelmektedir.

 

Gün geçtikçe artan araç sayısına kıyıda köşede yetersiz kalan otopark alanları ve bencillik gibi ferdi tutum ve davranışlar sonucunda gerek yetkililere gerekse de vatandaşlara serzenişte bulunduğumuz vakitler oldu.

 

Seydişehirli artık ücretli otopark uygulamasına geçiyor ama önce resmi makamların koyduğu kurallardan ziyade trafikte bir vatandaş, bir sürücü olarak görev ve sorumluluklarımızı bilmek gerekir. Yaya- sürücü hakkına riayet edilmeli, karşı tarafa saygı gösterilmeli, bencillikten bian önce kurtulmalıyız ve de ortak kullanım alanlarımız olan cadde-sokakları, apartman-dükkan önlerini sanki kendi malımız gibicesine sıra sıra arabalarla işgal etmemeliyiz !!!!

 

Ücretli otopark uygulaması öncesi ilçe trafiğinin sorunlarını ele alarak hareket edersek uygulama anının doğruluğunu ve uygulama sonrasını rahat gözlemlemiş oluruz..

                                         

İlçenin birçok cadde ve sokağında araç sahipleri tarafından fitursuzca yapılan parklar, trafik magandalarının yarış pistini andıran driftleri, emniyetin bu olaya tam manasıyla neşter vuramaması, ailelerin çocuklarını başıboş bırakması gibi sebepler hem bu şehirde yaşayan vatandaş olarak hem de trafiği kullanan bir birey olarak hepimizi canından bezdirir duruma gelmişti.

 

Seydişehir Belediyesi de bu bağlamda yeni bir uygulama başlatarak şehrin çeşitli cadde ve sokaklarında ücretli otopark uygulamasına geçti. Bu noktada Belediye Başkanı Mehmet Tutal’da son yıllarda artan trafik yoğunluğu nedeniyle Seydişehir'de  yıllardır otopark sorununun yaşandığının değerlendirmesinde bulunurken, gelişi güzel otopark sorununu çözmek ve ana arterler başta olmak üzere yol güzergâhlarında trafiği rahatlatmak için böyle bir uygulamayı hayata geçirdiklerini kaydetti.

 

Belediyeden yapılan açıklamaya göre; İlk etapta Jandarma kavşağından başlayan, Atatürk Caddesi, Hürriyet Caddesi ve Eski Garaj Kavşağına kadar olan yol güzergahında uygulanacak olan ücretli otopark uygulaması 3 aylık deneme süresi sonunda vatandaşlar ve esnaflardan gelen talepler  doğrultusunda devam edeceği belirtildi.

 

Ücretli otoparkın uygulanması konusunda bilgi veren Belediye Başkanı Tutal, “Vatandaşlarımız  ve esnaflarımızdan gelen talepler doğrultusunda bir anket düzenledik. Anketlerimizden çıkan sonuçlarla ücretli otopark uygulamasını hayata geçirdik. Uygulamamız belirlenen bölgede 3 aylık bir sürede devam edecek, uygulamadan vatandaşlarımız ve esnaflarımızın memnun kalırsa devamı söz konusu olacak. Uygulamadaki amacımız gelir elde etmek değil, mevcut olan yoğunluğu aza indirerek,  trafik karmaşasının önüne geçmek. Ana caddelerimizde trafik yoğunluğu nedeni ile yayalar bile yürümekte zorlanıyor. Uygulamamızda bizlere destek verecek olan vatandaşlarımıza ve esnaflarımıza, araç sürücülerimize teşekkür ediyor uygulamanın hayırlı olmasını diliyorum. " şeklinde konuştu.

 

Yazımızın genelinde Seydişehir trafiğinin karmaşasından, sürücü-yaya uyumsuzluğundan, bencil ve kural ihlali durumlardan bahsettik, bundan sonrada ücretli otopark uygulamasının Seydişehir’e ne gibi artılar getireceği yada ilçeden neleri götüreceğini birlikte gözlemleyip analiz edeceğiz….

Bu Haber Hakkında Sen Ne Düşünüyorsun..
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KONYASPOR BOLU VE HOLLANDA YOLCUSU
KONYASPOR BOLU VE HOLLANDA YOLCUSU
Japonya'da Konya Kültürü Tanıtıldı
Japonya'da Konya Kültürü Tanıtıldı