Advert
TEKNOLOJİ, İNNOPARK, SEYDİŞEHİR….
Umut GENÇ

TEKNOLOJİ, İNNOPARK, SEYDİŞEHİR….

Bu içerik 1313 kez okundu.

İlçemiz geçtiğimiz günlerde önemli bir toplantıya ev sahipliği yaptı. Teknoloji yatırımları, Ar-Ge çalışmaları ve bu eksende mühendislik fakültelerinin fonksiyonları bu toplantıda masaya yatırılarak Seydişehir’e teknoloji açısından bir kazanım elde edilme süreci gündeme geldi.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda, teknolojiye yapılacak yatırımların gelecek nesillere güçlü ve büyük Türkiye bırakma adına en iyi çalışma olacağı belirtilirken proje çalışmaları içinde teknoparkların kapılarının sonuna kadar açık olduğunun altı çizildi.

Dünyanın süpergüçlerin artık teknoloji sayesinde hükmettiği çok aşikar şekilde gözler önünde iken bizlerde makine, elektrik-elektronik, bilgisayar mühendisliklerine ve bu bölümlerdeki öğrencilerin çalışmalarına, araştırmalarına zemin hazırlayacak ortamları oluşturmalıyız. Şirketlerin Arge yatırımları titiz bir şekilde yürütülmeli, teknolojik faaliyetler sonuna kadar hem devlet, hem sanayi hem de halk tarafından maddi ve manevi olarak desteklenmelidir…

Teknoloji ve liderlik noktasında geleceğe bu denli önemli imza atılacak olan innopark, Ar-Ge çalışmaları, sanayi-üniversite işbirliklerinin Seydişehir’de de gündeme gelmesi üzerinde önemle durulacak bir konudur…

Akdeniz- İç Anadolu koridorunun odak noktasında yer alan Seydişehir’de birincil Alüminyum üretimi yapan alüminyum fabrikasının bulunması;ı Ankara, Konya, Kayseri, Eskişehir gibi teknoloji ve sanayi kentlerinin  Akdeniz’e arzında ve Akdeniz limanlarının Seydişehir üzerinden İç Anadolu’ya batıya açılmasında ilçemizin elindeki gücün değeri paha biçilemez bir durumdadır, Ama kullanabilirsek tabi ki !!!!!

    ‘’Seydişehir'de değişime ayak uyduracak bir potansiyel var’’

InnoPark hakkında bir sunum gerçekleştiren InnoPark Genel Müdürü Prof. Dr. Fatih Mehmet Botsalı, "Dünya hızla değişiyor. Üreticimize yol gösteren merkezlerden birisi de Konya'daki InnoPark'tır. Seydişehir'de değişime ayak uyduracak bir potansiyel olduğuna inanıyorum. Üniversite, sanayi, kamu olarak hep beraber çalışmamız lazım. Kamunun ve üniversitenin mutlaka sanayicilerle işbirliği yapması gerekiyor. Konya Teknoloji Merkezi InnoPark, araştırma ve tasarım yapmak isteyen herkese yardımcı oluyor" dedi.

Birçok ülkenin innovasyonlar ile zengin olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Botsalı, "Üniversitelerde bilginin hızlı bir şekilde teknolojiye dönüştürülmesi gerekiyor. Japonya ve Kore'nin dünya markaları böyle oluşmuştur" şeklinde konuştu.

-Üniversite Innopark İle Sanayi Arasında Bir Köprü -

Üniversitenin InnoPark ile sanayi arasında bir köprü olacağını söyleyen NEÜ Seydişehir Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Arıkan, "Üniversite-sanayi işbirliğini geliştirmekteki misyonumuz nitelikli eleman sağlanması, projelerimiz ile sanayiciye destek vererek rehberlik yapmak. Bu çalıştayda sanayi, kamu, üniversite işbirliği noktasında neler yapılabileceğini sonuç odaklı bir şekilde konuşacağız." diyerek çalıştayın faydalı olmasını diledi.

 

Bu Haber Hakkında Sen Ne Düşünüyorsun..
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KONYASPOR BOLU VE HOLLANDA YOLCUSU
KONYASPOR BOLU VE HOLLANDA YOLCUSU
Japonya'da Konya Kültürü Tanıtıldı
Japonya'da Konya Kültürü Tanıtıldı