Advert

Reisi Cumhura Mektup Yazdılar

Bir dönemin en gözde okullarından olan sağlık meslek liseleri, liseden mezun olduktan sonra iş imkanının en yüksek olduğu bölümler arasında yer alıyordu, halende bu aşamada...

 Reisi Cumhura Mektup Yazdılar
Bu içerik 3217 kez okundu.
Advert

Bir dönemin en gözde okullarından olan sağlık meslek liseleri, liseden mezun olduktan sonra iş imkanının en yüksek olduğu bölümler arasında yer alıyordu, halende bu aşamada başları çeken sağlık meslek liseleri, lisans bölümü mezunlarının artması, bu alanda okulların ve mezunlarının artışına rağmen alımda bekledikleri seviye gelmeyince açık sayısı her geçen yıl arttı. Bu açıdan mağdur olduklarını düşünen hemşireler çareyi Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mektup yazmakta buldular.

Hemşire diplomasını aldıktan sonra atanamadığı için; Yüzlercesinin şoför, garson, butik elemanı gibi alanlarda meslek dışı hizmet etmekten duydukları rahatsızlığı dile getirme adına, şanslı olanların özel sektörde de olsa sağlık sektörünün içinde çalışması kendilerini üzdüğünü bu yüzden Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mektup yazarak yardım istediklerini, Türkiye’nin hemen hemen tüm illerinde durumun aynı olduğu, sayılarının yaklaşık 115.000 kişi olduğunu, ve tüm bu insanlar adına bu mektubu yazdıklarını belirttiler.

 

İşte O mektup;

Sayın cumhurbaşkanım,

Bizler 115.000 mezun ortaöğretim hemşire olarak bu mektubu sizlere yazıyoruz. Aramızda yıllardır atama bekleyen, yeni mezun olan, evli olan hatta vatani görevi askerliğini yapan her yaştan arkadaşımız var. Sesimizi duyurmak için çıktığımız bu yolda bizlerin beklentilerini, sıkıntılarını, sevinçlerini, hüzünlerini dinlediğiniz için teşekkürlerimizi borç biliriz.

Birçoğumuz sağlık meslek liselerine ortalama 400 puanlarla kayıt yaptırdık. Hepimizin tek derdi biran önce bilgi ve tecrübe ile mezun olup hastalarımıza kaliteli sağlık hizmeti vermekti. Lise yıllarımızda birçok sıkıntıya göğüs gererek yüzümüz ak bir şekilde mezun olduk. Bizler meslek derslerimizin kitaplarını kendi paralarımızla temin ettik, staj yapacağımız kuruluşları kendi çabalarımız sayesinde ayarlaya bildik, okullarımızda uygulama yapabileceğimiz maket veya materyaller bulunmadığı için kendimizi denek olarak kullandık. Staj dönemlerimizde son saatlerini yaşayan hastanın başında onun huzurlu olabilmesi için oturup sohbetimizi ettik, birçok bebek dünyaya geldiklerinde ilk gördükleri bizlerin gülen yüzü oldu. Pes etmedik her türlü maddi manevi zorluklara meslek aşkımız ile göğüs gererek bu onurlu bildiğimiz mesleğimizin yolunda ilerlemeye devam ettik.

Sağlık meslek liseleri sürekli öğrenci alımına devam etti, yetmedi özel sağlık meslek liseleri açıldı böylece mezun sayısı her geçen yıl artmasına rağmen yetersiz alım sayıları yüzünden atanamayan hemşire sayımız sürekli arttı.

Bizlerin en büyük derdi atama sayılarımız bu kadar mezuna göre çok az olması, lisans mezunu meslektaşlarımız ile sürekli bir ayrım içerisinde olmamızdır. Bizlere verilen eğitim ile üniversite kazanmamız pek mümkün değildi, tahmin ederseniz ki özel eğitim alabilmek içinde maddi imkânlarımızda yetersizdi. Tabi ki lisans mezunu meslektaşlarımız ile atama sayılarımız aynı olsun demiyoruz ama 7 kat fark olması da bizleri derinden üzüyor.

KPSS sınavından alınan 85 üstü puanlarla bizler açıkta kalmaktan korkuyoruz, puanımız yüksek düşüncesi ile özel kuruluşlarda, puanımız düşük düşüncesi ile de kamu kuruluşlarında iş bulamaz olduk. Bizler butiklerde, marketlerde, restoranlarda, direksiyon başlarında çalışmayı değil gururla taşıdığımız mesleğimizi devletimize hizmet ederek sunmayı hak ettiğimizi düşünüyoruz.

Sayın cumhurbaşkanım, sesimize ses olun diplomalarımız elde, formalarımız dolapta durmasını istemiyor, devletimize, milletimize hizmet etmeyi canı gönülden istiyoruz. Bizler iş hayatının gerçeklerini çok küçük yaşlarda öğrenmiş hemşireleriz.  Rüya projesi olan Şehir hastanelerini taşeron hizmete vermek yerine, rüyası atanmak olan bizleri oralara istihdam edin. Fetö pisliğinin usulsüz olarak doldurduğu kadroları, Anadolu çocukları hakkı olan kadrolarını istiyor. Bizler inandık, sizlerde bizlere inanın ve hak ettiğimiz, yolunda mücadele verdiğimiz atama sayılarıyla bizlere istihdam sağlayın. Yüreği vatana hizmet için atan hemşire kardeşlerinizi sizlerden gelecek müjdeli haberler dışında hiçbir şey mutlu edemez, lütfen bizleri göz ardı etmeyin. İlginize, şimdiye kadar yaptığınız katkılarınıza teşekkür eder saygılarımızı sunarız.

(Haber Süleyman Sayan)

 

Reisi Cumhura Mektup Yazdılar
Bu Haber Hakkında Sen Ne Düşünüyorsun..
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
YENİLGİYİ HAK ETMEDİK
YENİLGİYİ HAK ETMEDİK
Atiker Konyaspor: 0 - Fenerbahçe: 1
Atiker Konyaspor: 0 - Fenerbahçe: 1