Advert

Çıraklık Eğitim Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Mesleki Eğitim Merkezinde İlçe Kaymakamımız Regaip Ahmet Özyiğit , İlçe Milli Eğitim Müdürü Tahir Kibar , Şube Müdürü Ali Uluyurt , 19 Ortaokul Müdürü ,Halk Eğitim Merkezi Müdürü, Rehberlik Araştırma Merkezi Müdürü,

Çıraklık Eğitim Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı
Bu içerik 1064 kez okundu.
Advert

Mesleki Eğitim Merkezinde  İlçe Kaymakamımız Regaip Ahmet Özyiğit , İlçe Milli Eğitim Müdürü Tahir Kibar , Şube Müdürü Ali Uluyurt , 19 Ortaokul Müdürü  ,Halk Eğitim Merkezi Müdürü, Rehberlik Araştırma Merkezi Müdürü, Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü ve öğretmenlerin katılımıyla Çıraklık Eğitimi tanıtım ve bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Toplantıya Şehitlerimiz için Saygı duruşu ve akabinde İstiklal marşı okundu. Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünün hazırlamış olduğu Çıraklık Eğitimi Tanıtım filmi izlendi.Merkez Müdürü ErdemŞirin’nin açılış konuşması ile başladı.” Toplantıya katılan tüm  müdürlerimize teşekkür ederim. Öncelikle geçen hafta düzenlediğimiz belge ve Şed Kuşatma törenine katılarak bizleri ve ustalarımızı onurlandıranKaymakamımız  Regaip Ahmet Özyiğit ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Tahir Kibar beylere  Çıraklık Eğitim ve  Meslek Eğitime  verdikleri destekten dolayı çok teşekkür ederim. İnşallah   yapacağımız çalışmalarla Kaymakam beyin ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüzün ve sizlerin desteği ile  bu sistemin tanıtımını yapıp halk arasında Çıraklık Eğitiminin imajını çok daha ileriye taşıyacağız.

Zorunlu eğitimin 12 yıla çıkması sebebi ile Kamuoyunda ebeveynler  çocuklarını örgün eğitime göndermelerinin zorunlu olacağını zannederek , ortaokulu  mezun olan çocuklarını örgün eğitimi kayıt ettirdiği gözlemlenmiştir. Halbuki  Ortaokulu bitiren çocuklarımız  Açık liseye veya Açık Meslek Lisesine kayıt olarak aynı anda işyerlerinede çırak olarak başlayıp  Meslek Eğitim Merkezine kayıt olabilirler.  Böylece  çekirdekten yetişerek kalfa ,usta olacak ve altın bileziği koluna takacaktır .Böylelikle kimseye yük olmayacak işyeri açarak veya çalışarak ülke ekonomisine katkıda bulunacak  alın teri ile hayatını kazanacaktır.  Okumayacak olan bu çocuklar ortaöğretime kayıt olup eğitim öğretim dönemi başladığında genelinin  okula gitmediği kafelerde vakit geçirdiği , alkol ,uyuşturucu ,sigara gibi kötü alışkanlıklar kazandığı  gözlemlenmiştir. Devamsız olan bu çocuklar  kayıtlı olduğu okullar sistem dışına atamadıkları için o okulun öğrencisi olarak gözükmektedir.

Sayın Müdürlerim okullarınızda öğrencileri ve velileri aydınlatarak okumayacak olan çocuklarımıza sahip çıkıp bizlere yönlendirerek  kazanacağız. Herkes okuyup öğretmen ,doktor ,hakim, avukat ,mühendis veya memur  olacak diye zorunluluk yok. Bu ülkeyi kalkındıracak çırağa, kalfaya ve ustaya kısaca sanatkâra ihtiyaç var.Ülkenin kalkınmasına katkıda bulunan Mobilyacıya, Doğramacıya, Kaynakçıya,Elektrikçiye ,Bilgisayarcıya, Ayakkabıcıya, Fırıncıya, Aşçıya , Pastacıya ,Berbere, Kuaföre, Kasaba, Matbaacıya, Konfeksiyoncuya, Erkek kadın terzisine ,Oto tamircisi ,boyacısı , kaportacısına, Motosiklet tamircisine ,Kaloriferci, Sıhhi tesisatçı, Satış elemanlığı ,Kuyumcusuna, Çiçekçisine ve  kısaca Sanatkâra, Esnafa ihtiyacı var. Çoğu meslekler de usta kalmadı. Bikaçsene sonra çoğu meslek kaybolup gidecek. Lise mezunu boş adama ihtiyaç yok .Alın teri ile para kazanacak çekirdekten yetişmiş  Sanatkâra Esnafa  ihtiyacımız  var.

Sizden özet olarak isteğimiz;

                Okuma yeteneği olmayan çocuklarımızı bizim varlığımızdan haberdar edip mesleklere yönlendirmenizdir. Bu tür çocuklarımıza birebir rehberlik yapıp aileleri ile birlikte topluma yararlı insan olarak kazandırabileceğimizin şuurunu vermeliyiz. Bizim ile iştişare halinde olursanız o çocukları uygun  mesleklere ve işyerlerine yerleştiririz.  Çıraklık Eğitim ile ilgilitakıldığınız  her türlü konularda tüm personelimiz her zaman  emrinizdedir.”dedi.

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Tahir Kibar’da konuşmasında “Çıraklık Eğitimin çok önemli olduğu bütün Okul Müdürü arkadaşlarımızın Ortaokul son sınıf öğrencilerimizi yönlendirmede çok daha hassas davranmanızı istiyorum” dedi.”

Kaymakamımız  Regaip Ahmet Özyiğit konuşmasında, meslek edinmenin önemine değindi.”Ülkemizin kalkınmasında çok önemli bir yeri olan  Ahilik sistemine göre bir ustanın yanında çekirdekten yetişmiş Esnaf ve Sanatkara ihtiyaç  var.Sayın Müdürlerim okumayacak olan çocukları yönlendirmede daha dikkatli davranmanızı istiyorum.Mesleki Eğitim Merkezi ile işbirliği yaparak bu çocukları kazanalım. Çıraklık Eğitim siteminden geçmiş kalfalık  ,  ustalık belgesi alan bu çocuklarımız kendi işyerini açarak veya çalıştığı işyerinde devam ederek hayatlarını kazanmakta hem de ülke ekonomisine katkı sağlamaktadırlar.. Yönlendirme yapmazsak bu çocuklar kötü yollara düşüyorlar. Alkol ,uyuşturucu, sigara vb kötü  alışkanlıklar kazanarak topluma zarar veriyorlar. Okumayacak olan bu çocuklara biraz daha titiz davranarak rehberlik yaparak yönlendirelim”dedi.

                Toplantıya katılan okul müdürlerinin yaptığı çalışmalar istişare edildi. Mesleki Eğitim Merkezi öğretmeni Olcay Uysal’ın ustalığını yaptığı çiğ köfte  çay ve pasta  misafirlere ikram edildi. Merkez Müdürü Erdem Şirin Çıraklık Eğitim sistemine  gösterdikleri hassasiyet ve destekten dolayı Kaymakam ve İlçe Milli Eğitim Müdürüne Şed Kuşatma Töreni ile ilgili Tabloyu takdim etti.Merkez Müdürlüğünde çekilen toplu resim ile sona erdi

Bu Haber Hakkında Sen Ne Düşünüyorsun..
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
AHİLİK ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
AHİLİK ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
YENİLGİYİ HAK ETMEDİK
YENİLGİYİ HAK ETMEDİK