Advert

SEYDİŞEHİR'DE DEPREMLER DEVAM EDECEK Mİ ?

Seydişehir'de depremler devam edecek mi ?

SEYDİŞEHİR'DE DEPREMLER DEVAM EDECEK Mİ ?
Bu içerik 1462 kez okundu.

İlçemizde son 24 saatte meydana gelen  depremler ilçe halkında küçük çaplı endişe oluşturdu. Depremler devam edecek mi sorusu Seydişehirlilerin en çok merak ettiği konuların başında geliyor. Özellikle merkez üstü Seydişehir Mesudiye mahallesi olan bir çok depremin ardarda gelmesi endişeye neden oldu.3.3 ile başlayıp 3,7 ve 3.9 olan ilksel depremlerin birbiri ile bağı olmadığı artçı sarsıntı değil ilksel deprem olduğu bildirildi.

Türkiye deprem haritasında risk düzeyi en az olan illerden biri olan Konya'da riskin en az olduğu ilçelerden biri olan Seydişehir'de sıklıkla deprem görülmesi geçiçi bir durum gibi görünüyor ve genellikle bu duruma  deprem fırtınası sebep oluyor. 

Boğaziçi üniversitesi,Kandilli rasathanesinden edindiğimiz bilgiler ışığında uzmanlar;

 

Bir deprem fırtınası, ufak bir bölgede, genellikle birkaç gün ile birkaç hafta arasındaki bir süre içinde meydana gelen çok sayıdaki depremden oluşur. Bir fırtına oluşturan deprem gurubunda hiçbir deprem, büyüklük bakımından, diğerlerine göre, belirgin olarak, ön plana çıkmaz. Deprem fırtınalarının bir ana deprem ile bir ilişkisi de yoktur. Deprem fırtınalarının, çoğunlukla, küçük ve orta büyüklüklerdeki depremlerin meydana geldiği derinliklerde, kayaların içindeki kirik, çatlak gibi gözeneklerde yer alan akışkanların çevrelerine uyguladıkları basıncın artması sonucu meydana geldikleri gözlenmektedir.

 

Deprem fırtınaları, oluşacak bir ana depremin mutlak bir habercisi olarak kabul edilmemelidir. Nitekim Türkiye’nin birçok yöresinde bu tanıma uygun geçici deprem aktiviteleri gözlenmekte ve belirli bir süre sonra da bunlar kaybolmaktadır. Bu aktiviteler yakın yerleşim alanlarında hissedildiği taktirde, bir öncü aktivite olup olmadığı konusunda şüphe ve söylentilerin ortaya atılmasına yol açmakta ve haklı olarak o yörede yaşayanları tedirgin etmektedir. Ancak herhangi bir deprem yoğunlaşmasının, bir öncü aktivite mi, yoksa bir süre sonra kaybolacak geçici bir deprem fırtınası mi olduğunu belirlemek çok zordur. Genel olarak bakıldığından jeo-termal bir alanda oluşan, baskın bir kırılma yönü ve türüne sahip olmayan, daha önceden belirlenmiş aktif bir fay zonu üzerinde olmadığı bilinen yoğunlaşmaların, geçici bir aktivite olma olasılığı daha yüksektir.

 

Deprem fırtınalarından tamamen farklı bir tür olan öncü ve artçı depremler ise, kendilerinden belirgin olarak daha büyük olan bir ana deprem ile zaman ve yer bakımından sıkı bir ilişkiye sahiptir.

DEPREM SEYDİŞEHİR SON DEPREMLER SEYDİŞEHİR DE DEPREMLER SEYDİŞEHİR'DE DEPREMLER DEVAM EDECEK Mİ
Bu Haber Hakkında Sen Ne Düşünüyorsun..
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KKTC Başbakanı Konya'yı ziyaret etti
KKTC Başbakanı Konya'yı ziyaret etti
Pençe- 3'le teröriste büyük darbe
Pençe- 3'le teröriste büyük darbe