Advert

Tarım Meslek Lisesinden Aeroponik ve Hidroponik Sistemle Topraksız Tarım

Seydişehir Tarım Meslek Lisesi bölgede örnek örnek olabilecek bir projeye öncülük edecek.

Tarım Meslek Lisesinden Aeroponik ve Hidroponik Sistemle Topraksız Tarım
Bu içerik 847 kez okundu.

Seydişehir Tarım Meslek Lisesi bölgede örnek örnek olabilecek bir projeye öncülük edecek. Bu konuda çalışmalar yapan Suğla Tarım Meslek Lisesi öğretmen ve öğrencileri Ulusal Ajansa sundukları proje onaylanınca  İsveç’ te 15 gün ştaj yapacaklar. Türkiye’ de bu konuda üretim yapan tesislerle işbirliği içinde olan Tarım Meslek Lisesi hibe almak içinde proje çalışmalarına başladı.Okul Müdürü Ömer DİNÇSOY:

"Bölgemiz tarım ve hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı bir bölge. Yıllarca klasik tarım ve tek ürün üretilerek yapılmaktaydı. Dünyanın Tarım alanında gelişmiş ülkelerinde uygulanan ‘’Aeraponik ve Hidroponik Sistemde Topraksız Tarımda Bahçe bitkileri yetiştiriciliği ‘’ nde hep daha fazla ürün hemde daha az maliyetli olduğunu belirtti. Ülkemizdede son yıllarda bu yöntemle üretim yapan tesisler kurulmaya başladı.Bizde bu yöntemle üretimde öncülük yaparak gençlerimize ve bölge çiftçimize bu konuda öncülük yapmak istiyoruz. Dedi. DİNÇSOY yaptığı açıklamada AB projelerine her yıl proje sunduklarını ve öğrenci ve öğretmenlerimizi Avrupa Birliği ülkelerine göndererek , orada elde ettikleri bilgileri diğer öğrencilerimize aktardıklarını" söyledi. 

Tarımın yeni gözdesi; 'Hidroponik Tarım'

Topraksız tarım ya da hidroponik tarım, toprak olmadan durgun su kültürü içinde uygulanan bir tarım biçimidir.

Topraksız tarım ya da hidroponik tarım, toprak olmadan durgun su kültürü içinde uygulanan bir tarım biçimidir. Bitkiler topraktaki besinlerin yerine bitkinin ihtiyacı olan mineralleri içeren bir besin solüsyonundan faydalanırlar. Bitkileri ve bitkilerin kök sistemlerini desteklemek için genellikle kum, turba, vermikülit, perlit, hindistan cevizi, kaya yünü veya genleştirilmiş kil agregası gibi yetiştirme ortamları kullanılır ve bunların kökler etrafındaki nemi tutma olasılıkları yüksektir. Yetiştirme ortamının kendisi bir besin kaynağı değildir.

Son yıllarda ülkemizde hidroponik tarımın önemi anlaşılmıştır. Bu tarım yöntemiyle oluşturulmuş sera alanların sayısı giderek artmaktadır. Ayrıca hidroponik tarım, son yıllarda Uzay araştırmalarında da çok sık kullanılan bir yöntem olmuştur. Özellikle Mars, Ay gibi kalıcı insan kolonilerinde yaşayacak olan insanların bu tarımsal yöntem ile sebze ve meyve yetiştirecektir. Hidroponik tarımsal yöntemin ya da bu yöntem ile yetiştirilen ürünlerin, insan sağlığına hiçbir olumsuz yan etkisi bulunmamaktadır.

 

Hidroponik Tarımın Topraklı Tarıma Karşı Avantajları Nelerdir?

Bitkiler toprakta olduğundan yüzde 50 daha hızlı büyürler

Tüm yıl boyunca kapalı bir yerde güneş ışığı olmadan ya da yapay ışıklandırma ile ürün yetiştirmek mümkündür.

Besinler bitkilerin direkt ulaşacağı şekilde mevcuttur ve yetiştirme ortamına ait değildirler.

Çok az böcek ilacı kullanılır ya da hiç kullanılmaz.

Bitkiler hastalıklardan arınmış bir ortamda yetişmeye başlarlar.

Daha küçük kaplar kullanılabilir, kökler karışmadan büyüyebilirler.

Bahçe yetiştiriciliğinin mümkün olmadığı yerlerde yetiştiricilik yapmak mümkündür, Hidroponik metotlarla yetiştirilen hızlı büyüyen sağlıklı bitkiler zararlılara ve hastalıklara karşı daha dayanıklıdır.

Ayrıca hidroponik olarak yetiştirilmiş olan meyve ve sebzelerin tatlarındaki gelişmeyi ve görüntüyü de fark edeceksiniz.

Hidroponik Tarım İle Yetiştirilen Bitkiler

Otsu gövdeye sahip tüm bitkiler. Odunsu gövdeye sahip bitkiler çok yıllı bitkiler olmasından ve çok fazla alan kaplamasından ötürü hidroponik tarımla yetiştirmeyi zorlaştırmaktadır. Kolaylıkla yetiştirebileceğiniz bazı sebze ve meyveler şunlardır; domates, patates, yeşil soğan, havuç, patlıcan, salatalık, kabak, bezelye, fasulye, ıspanak, marul, roka, maydanoz, acı-tatlı biber, dolmalık biber ve brokoli gibi sebzeler, mısır, buğday, şeker pancarı, çay ve pamuk gibi endüstri bitkileri, karpuz, kavun ve çilek gibi meyveler. Hidroponik bahçenizde ayrıca her türlü şifalı bitki, çiçek ve ev bitkisi yetiştirebilirsiniz.

Tarım Meslek Lisesinden Aeroponik ve Hidroponik Sistemle Topraksız Tarım
Advert
Bu Haber Hakkında Sen Ne Düşünüyorsun..
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KONYASPOR BOLU VE HOLLANDA YOLCUSU
KONYASPOR BOLU VE HOLLANDA YOLCUSU
Japonya'da Konya Kültürü Tanıtıldı
Japonya'da Konya Kültürü Tanıtıldı