Reklamı Geç
Advert
Advert

Ribat mazlumların yanında olmaya devam ediyor

Merkezi Konya’da bulunan Ribat Eğitim Vakfı, yurt içindeki sürdürdüğü yardım faaliyetlerinin yanında İslam coğrafyasındaki ihtiyaç sahiplerine de Türkiye’den yardım ulaştırıyorlar.

Ribat mazlumların yanında olmaya devam ediyor
Bu içerik 313 kez okundu.

 

Merkezi Konya’da bulunan Ribat Eğitim Vakfı, yurt içindeki sürdürdüğü yardım faaliyetlerinin yanında İslam coğrafyasındaki ihtiyaç sahiplerine de Türkiye’den yardım ulaştırıyorlar.

 

Ribat Eğitim Vakfı olarak Müslüman coğrafyada birçok mazlumun yanında olduklarını söyleyen Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Abdullah Çay, kış aylarında Konya ve Türkiye genelinde birçok bölgede yaptığı yardımların yanında yurtdışındaki çalışmalarını da anlattı.

 

Ribat olarak 10 kişilik gönüllü ekiple Sudan’ın başkenti Hartum’daki yardım faaliyetlerini değerlendiren Abdullah Çay, “Ribat olarak kurulduğumuz günden bu yana mazlumların yanında olmaya devam ediyoruz. Bu bağlamda yardımseverlerden topladığımız yardımları Müslüman coğrafyalara bizzat ulaştırmaya çalışıyoruz. Son olarak Sudan’ın başkenti Hartum’da yetim ve ihtiyaç sahiplerine giysi, ayakkabı ve nakit para yardımı yaptık. Konya’dan 10 kişilik ekiple yaptığımız yardımda oradaki insanların durumlarını gördük ve Türkiye’de bunu tüm yardımseverlere anlatıyoruz. Sudanlı ilköğretim çağındaki yüzlerce yetim öğrenciye kıyafet, ayakkabı ve harçlık dağıtıldı. Buradaki yardımlarda Sudan Din Hizmetleri Müşaviri ve Türkiye Diyanet Vakfı temsilcisi Dr. Mustafa Bülent Dadaş da yardım etkinliğinde yer aldı”

 

10 BİN KİŞİYE YARDIM YAPILDI

 

Abdullah Çay, Sudan’daki yardım yaptıkları sırada karşılaştıkları manzaralar karşısında sık sık duygulu anlar yaşadıklarını da söyledi. İnsanların barakalarda yaşadığını aynı zamanda birçok hastalıkla boğuştuklarını söyleyen Çay, “Sudan’da iş savaştan sonra halk tamamen perişan olmuş durumda. Yer altı kaynaklarını sömürge ülkeler, ülkenin yönetenleriyle birlikte çıkartıyorlar.

 

 

Bu yeraltı kaynakları gelirinden halk hiç faydalanmıyor. Halkın neredeyse yarıdan fazlası yardıma muhtaç ve birçoğu hastalıkla boğuşuyor. Yardım yapmaya başladığımızda bizlerin Müslüman ve aynı zamanda Türk olduğumuz anlayınca çok sevindiler. Orada 10 bin kişiye yardım yaptık. Türkiye’yi ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı çok seviyorlar. Bizlerin Türk olduğunu anlayınca bizlere sarılmadan gitmiyorlar ve bizi bir kurtarıcı olarak görüyorlar” şeklinde konuştu.

 

 

8 FIRIN VE CAMİ YAPILACAK

 

Ribat Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Abdullah Çay, Vakıf olarak Sudan’a yardımların tüm hızıyla devam edeceğini söyledi. Burada yapılan insanı yardımların yanında Sudan’da birçok su kuyusu açtıklarını söyleyen Çay, Şubat ayında da 6 faklı noktada su kuyusunun açılacağını dile getirdi.

 

Çay, zaman zaman ekmek sıkıntısının yaşandığı ülkede 20 bin Sudanlıya ekmek çıkaracak 8 fırının Türkiye'den yola çıktığını sözlerine ekledi. Son olarak yaklaşık bin kişilik caminin yapımı için geniş çalışmalar yapıldığını söyleyen Çay, “2019 Haziran ayı içinde çamimizin inşaatı başlayacak. Bunun için şimdiden yardımseverlerden yardımlar kabul ediyoruz. Bizim sudan’da olmamız Türkiye’nin mazlumların yanında her zaman olduğunun bir göstergesidir” dedi. Çay Sudan ile ilgili son olarak, 2009'da Niyala kentinde aşevi hizmetiyle Sudan'daki çalışmalarına başladıklarını, 2011'den bu yana da başkent Hartum’da yardımların yanı sıra hafız yetiştirme gibi eğitim faaliyetlerini de yürüttüklerini söyledi.

HER ZAMAN MAZLUMLARIN YANINDAYIZ

 

Ribat Başkan Yardımcısı Abdullah Çay, yurtdışındaki faaliyetlerini tüm hızıyla sürdürdüklerini de anlattı. Bu kapsamda, son olarak; Yemen, Moro, Doğu Türkistan ve Arakan’da yardım projelerini hayata geçirdiklerini söyleyen Çay, “Ribat olarak her zaman mazlumların yanında olmaya çalışıyoruz. Son olarak Sudan yardımımızın yanında bu ay içinde Yemen’e 10 kişilik ekiple yardım götürmeye çalışıyoruz. Vize işlerimizi tamamlandıktan sonra Yemen’de birçok aileye yardım götüreceğiz. Bunun için yardımseverlerimizden Yemen’e gıda kolisi hazırlatıyoruz.

 

 

Şu an için orada en önemli olan yiyecek. Bir çok insan açlıktan ve susuzluktan ölmek üzere. Bunların yanında cep telefonu oparatörlerinden de ‘Bağış’ yazıp 2602’ye SMS atarak 5 liralık yardımda bulunabiliyorlar” diye konuştu. Çay son olarak, mazlumlara gıda ve nakit yardımı bulunmaya devam edeceklerini söyleyerek yardımseverlerden bu konuda destek olmasını istedi.

 

Ribat mazlumların yanında olmaya devam ediyor
Bu Haber Hakkında Sen Ne Düşünüyorsun..
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Ahilik Haftası'nda 'Yılın Çırağı' seçildi
Ahilik Haftası'nda 'Yılın Çırağı' seçildi
Konya Emniyet Müdürlüğüne atama...
Konya Emniyet Müdürlüğüne atama...