Advert

BAŞKAN AÇIKLADI ! FINDIKLI YOL NE OLACAK ?

Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal son dönemde özellikle sosyal medyada oluşan bilgi kirliliğine neden olan Fındıklı yol hakkında belgelerle konuştu...

BAŞKAN AÇIKLADI ! FINDIKLI YOL NE OLACAK ?
Bu içerik 1804 kez okundu.

Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal son dönemde özellikle sosyal medyada oluşan bilgi kirliliğine neden olan Fındıklı yol hakkında belgelerle konuştu.

 

Özellikle sosyal medyadan ‘‘ Seydişehir’in tarihi ve doğal güzellikleri birer birer imar yasası adı altında yok oluyor, Seydişehirliler lütfen bu güzelliğin yok olmasına izin vermeyelim '' şekline paylaşımlar olmuştu.

 

Başkan Tutal;  Yaptığı geniş kapsamlı açıklamada;

finfik.png

2014 yılında büyükşehir yasasının yürürlüğe girmesiyle üst ölçekli planları yapmakla yükümlü olan Konya Büyükşehir Belediyesi 2016 yılında ilçe merkezimize ait 1/5000 ölçekli nazım imar planında revizyon çalışmalarına başlamış ve 2017 yılında bu planlar kesinlik kazanmıştır. İmar Kanunu ve Büyükşehir Belediye kanununda belirtilen zorunluluklar gereği (yetki ve sorumluluğu büyükşehir belediyesine ait olan) 1/5000 ölçekli planlar ile (yetki ve sorumluluğu ilçe belediyelerine ait olan) 1/1000 ölçekli planların birbirine uyumlu hale getirilmesi zorunlu hale gelmiştir. Bu kapsamda Yeni Caminin bir kısmı, Alaylar 1'in bir kısmı, Kızılcaların bir kısmı, Sofuhane mah., Keçikapı ve Ulukapı mahallelerinin bir kısmında 1/1000 ölçekli uygulama imar planları belediyemizce yapılarak büyükşehir belediyesinin onayıyla tamamlanmış ve gerekli görülen yerlerde imar uygulama çalışmaları (18. madde uygulaması) halen sürdürülmektedir. ’’dedi.

 

Başkan Tutal ayrıca Revizyonun nedenini, önceki çizilen plan ekseninde  açıkladı;

grgr.png

Etaplar halinde sürdürülen 1/1000 ölçekli planlardaki revizyon çalışmaları kapsamında fındıklı yolun da içerisinde olduğu ve şu an askıda olan yaklaşık 153 hektarlık alanda da revizyon çalışması yapılmış, belediyemiz ilan panosunda askıya çıkarıldı. Fındıklı yol ve yakın çevresi olarak bilinen bölgede 1989 imar planında imar planında yola isabet eden alan yaklaşık 22 700 m² ve yolların ortalama genişliği 10 metre olarak planlanmıştır. Revizyon imar planında yola isabet eden alanların toplamı 9000 m² olup, eski planda bahçelerin içinde kalan 10 metrelik yolların tamamı 7 metreye düşürülmüştür.

 

ddd-001.pngddd-001.png

Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliğinin 26/6. maddesi gereği 7 metreden daha dar yoldan cephe alan bahçelerde bağ evi bile yapılamayacak olduğundan, planda en az 7 metrelik yollar bilhassa vatandaşları mağdur etmemek için  gösterilmiştir. Böylece eski imar planına göre 1 bağ evi bile yapamayacak durumda olan mülk sahipleri yeni plan ile bağ evi yapabilecek duruma getirilmiştir. 1989 imar planında genelde evler 3 ve 4 kat olarak planlanmış 2 kata imarlı bir alan mevcut değilken, revizyon imar planımızda ise fındıklı yol olarak tabir edilen bölgenin tamamı en yüksek 2 kata imarlı olarak planlandı ve aslında doğayı korumayı başardık.

 

sonuç olarak;

Halk arasında Pınarbaşı suyu diye bilinen ve yıllardır sulama amaçlı kullanılan doğal ark ve dereler eski imar planında parsel oluşacak alanlarda kalmaktayken revizyon imar planımızda yeşil alan ve parsel oluşmayacak alanlarda kalmaktadır. Nüfus yoğunluğu ve yapılaşma alanı minimize dilmiştir.sxsx.png

Doğal yeşil yapı korunarak aynı zamanda bağ evi yapılabilir hale getirilmiştir. Dedi.

Başkan Tutal söylenildiği ve iddia edildiği gibi biz var olanı yok etmek değil yeşili korumak ve yaşatmak için çaba sarf ediyoruz. Yaptığımız çalışmalar daha sonraki dönemlerde ileri ki yıllarda bozulamayacak bir çalışma içerisine girdik. Vatandaşlarımız sosyal medyadan destek olmak için masumane paylaşım yapabiliyorlar onları anlıyoruz. Diyerek sözlerini noktaladı.

BAŞKAN AÇIKLADI ! FINDIKLI YOL NE OLACAK ? fındıklı yol seydişehir Mehmet Tutal
Advert
Bu Haber Hakkında Sen Ne Düşünüyorsun..
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KONYASPOR BOLU VE HOLLANDA YOLCUSU
KONYASPOR BOLU VE HOLLANDA YOLCUSU
Japonya'da Konya Kültürü Tanıtıldı
Japonya'da Konya Kültürü Tanıtıldı