Advert

SARI KEÇİLİLER SEYDİŞEHİR YAYLALARINDA

Anadolu'nun bin yıllık efsanesi Yörüklerin son temsilcilerinden biri olan Sarı keçililer, bölgemiz yaylalarında hayatlarını sürdürmeye devam ediyorlar.

SARI KEÇİLİLER SEYDİŞEHİR YAYLALARINDA
Bu içerik 1735 kez okundu.

Yaz Mevsimini bölgemizin yaylalarında geçiren At, deve, eşek ve keçileriyle birlikte sahillerden yaylalara, yaylalardan sahillere göçerek Yörük geleneğini sürdüren Sarı keçililer, yılın ilk 3 ayını yolda, 3 ayını yaylalarımızda, 6 ayını da sahillerde geçiriyorlar.

 

       Türk kültürünün temelini teşkil eden Yörük kültürünün son temsilcileri olan ve Anadolu’da göçebelik hayatlarını devam ettiren tek Yörük aşireti olan sarı keçililer, Gevrekli, Boyalı ve Yalıhüyük yaylalarına, bahar aylarında hayvanlarıyla gelerek göçebelik hayatlarına devam ettiriyorlar.

        Yaylalarımızdaki çadırlarında görüştüğümüz Sarı keçili Yörükler; ‘’Mersin Mut’tan konaklaya, konaklaya keçilerimizle, develerimizle ve eşeklerimizle beraber 1,5 ayda buraya geldik’’  Biz daha önceki yıllarda da buralardaydık. Buranın insanı sıcakkanlı ve samimi otlakıye olarak da gayet iyi durumda. Her yıl olduğu gibi bu bölgeyi tercih ettik. Sonbahara kadar da buradayız. ‘’ diyerek Seydişehir’in yaylalarında memnun kaldıklarını dile getirdiler

SARI KEÇİLİLER SEYDİŞEHİR YAYLALARINDA
Advert
Bu Haber Hakkında Sen Ne Düşünüyorsun..
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KONYASPOR BOLU VE HOLLANDA YOLCUSU
KONYASPOR BOLU VE HOLLANDA YOLCUSU
Japonya'da Konya Kültürü Tanıtıldı
Japonya'da Konya Kültürü Tanıtıldı