Advert

Gençler Bu Kadar Ucuza ÖLÜME Gidiyorlar !

Son dönemde ülkemizde de hızla yayılan “Bonzai ve Jamaica” isimli sentetik uyuşturucular, kullanıcılarını ölüme sürüklüyor. Seydişehir'de son dönemde bu vakaların artması ....

Gençler Bu Kadar Ucuza ÖLÜME Gidiyorlar !
Bu içerik 26948 kez okundu.
Advert

Son dönemde ülkemizde de hızla yayılan “Bonzai ve Jamaica” isimli sentetik uyuşturucular, kullanıcılarını ölüme sürüklüyor. Piyasada 5-10 TL’ye bile belli dozda temin edilen bu uyuşturucuyu kullananlar en fazla 2-3 yıl içinde acı gerçekle tanışıp hayatlarının baharında toprak oluyorlar. Seydişehir'de son dönemde bu vakaların artması bizlerinde bilinçli bir toplum olabilme adına ilk adımı atmamızı sağladı diyebiliriz. Bu ölüm saçan zehir hakkında ve Seydişehir ile bağlantısına gelin birlikte göz atalım.

KALP KRİZİ GEÇİRTİYOR

Uzmanlara göre çok tehlikeli olan bu uyuşturucu tek seferde bile ölüm riski oluşturabiliyor. “Öldüm mü, ölecek miyim?” düşüncelerine iteklediği kullanıcısına yoğun korku oluşturan ve bu korku sebebiyle kalp krizi geçirten bu maddeler; yakın bir zamanda ülkemizde uyuşturucu sınıfına girdi. Bu maddeleri taşımanın ve satmanın çok ağır cezaları var.

GENÇLERİN BELALISI

Uzmanlar, “Gençleri uyuşturucuya alıştırmak amacıyla küçük paketler halinde 5-10 TL’den satılan bu maddeler ülkemizin başına büyük bir beladır. Genç yaşta hayatını kaybedenlerin büyük bölümü bu maddeleri kullanan gençlerimizdir. Sentetik bir uyuşturucu olduğu için bu maddelerin vücuttaki tahribatı da diğer uyuşturuculardan daha büyük oluyor” diyerek özellikle gençlere uyarılarda bulunuyor.

 

Uyuşturucu kullanma yaşının 12-15 yaşa kadar düştüğü ülkemizde, ilköğretim okullarında, kolejlerde, üniversitelerde, çarşıda - pazarda - sokakta satılan bu uyuşturu maddeler, artık " Ülkenin kanayan yarası " duruma gelmiştir.  Seydişehir'de artık her geçen gün uyuşturucu kullanımında maalesef bir tık ileriye gidiyor.

Seydişehir'de son dönemde hızla yayılan bu maddelerin satışı ve kullanımı ise aileleri tedirgin ediyor, konu hakkında görüşlerini aldığımız aileler ise bu kadar ucuza mal edilebilen zehir için yetkililerden önlem almalarını bekliyor.


Seydişehir Ajans olarak bu ölüm saçan maddenin gençlere nasıl satıldığını ve bu insan hayatı ile oynayan kişilerin hangi yöntemleri kullandığını araştırdık. En çok kullanılan yöntemleri sizleri için paylaşıyoruz çocuklarınızı bu illete bulaşmamaları konusunda eğitim verip bu haberi mümkün olduğunca çok kişiye ulaşması için paylaşmanızı talep ediyoruz.

İşte o Yöntemler;

Bir kereden bir şey olmaz,

Çok farklı hissedeceksin bunu yaşaman lazım,

süt kuzusumusun yada ammada korkak mıssın ha bizde seni erkek sanırdık,

Ben defalarca aldım hiç bir şey olmuyor ama bunun kafası zevki bir şeyde yok,

Denemeden bilemessin,

Hadi ilk deneme benden olsun vb.

Birde Ayakçıların Yöntemleri var, ailelerin bilinçlenmesi için bu kirli taktiklerin en çok kullanılanı ise şu şekilde;

Ayakçı tarafından kurban seçilir, bu kurbanlar kullanılacak kurbanlardır uyuşturucuya alıştırıldıktan sonra bu kurbanları müşteri getirmeleri karşılığında kullanırlar getirdikleri her müşteriden belli dozda uyuşturucu temin ederler. Bu kurbanlar belli aşamaya geldikten sonra bırakın arkadaşlarını, ailesine karşı bile savaş açarlar peki bu kurbanlar nasıl seçiliyor?  Titiz bir araştırma yaptıktan sonra ailevi problemi ve eğilimi olabilecek gençler belirleniyor sonra bu gençlerle takılıp gittiği yerde hesap ödetmeme, yemek ısmarlama, gibi sıradan sayılacak eylemi gerçekleştiriyorlar, o gün geldiğinde acil bir işi çıkmış gibi masadan kalkıyor uyuşturucu paketini bilerek orada bırakıyorlar uyuşturucu ile göz göze gelen genç bir kaç gün paketi alacakmı ? isteyecekmi ? diye beklemeye başlıyor. Bundan sonrası genç ve iradesi arasında kalıyor Bir gün, "yahu şundan bir kere çeksek ne olur sanki?" dersiniz. Sonra bunun gerisi gelir. Mal bittiğinde bombalanmışınız demektir.  Artık sizde paranız aileniz bitene kadar bu zehiri alırsınız, tabi bünyeniz ve bütçeniz yeterse bütçe bittiği anda yeni müşteri bulmak zorundasınız, yoksa bunu temin için ya başka suçlara karışacak yada yeni kurbanlar bulacaksınız, bu kısır döngü şeklinde toplumu bombalamanın en yaygın yöntemi diyebiliriz. 

Özellikle genç yaştaki insanlar arasında, guruptan bir yada birkaç kişinin uyuşturucu kullanması , diğerlerinin de en azından bir kez denemesi için yeterli bir neden. 
Gençler , birbirlerine sigara ikram eder gibi yada hastalığını iyileştirmek amacıyla ilaç verir gibi uyuşturucu sağlayabiliyorlar. 


Gençler, arasındaki sohbetin dışında kalmasını istemedikleri arkadaşlarını da kendileri gibi uyuşturucu kullanmaya zorlayabilirler. Kullanmaya itiraz eden arkadaşlarını dışlıyor yada "arabesk" türü tanımlamalarla , kendilerince aşağılama yolu seçiyorlar. Okul önleri de artık satıcılar için vazgeçilmez mekanlardan.  Burada ailelere büyük görev düşüyor.

Özellikle Seydişehir'de son dönemde bu maddelerin satışı ve kullanımı sonucunda hastaneye müracet eden kişilerin sayısı bir hayli fazla Seydişehir Ajans olarak buradan Seydişehir'de ki tüm sivil toplum kuruluşlarına, Siyasi partilere, hükümet yetkililerine, Emniyet ve Jandarmaya sesleniyoruz çok geç kalmadan bu konuda gerekli tedbirler alınmalı ihmale gelmez bir konu yoksa bu güzide ilçemiz yaşanmaz bir toplum haline gelebilir.

 

Süleyman Sayan Haberi bonzai Seydişehir ölüm Jamaica
Bu Haber Hakkında Sen Ne Düşünüyorsun..
Kalan karakter sayısı : 500
ANONIM     0000-00-00 Birakin bonzai yi felanda once şu seydisehirdeki eroin belasini cozun. Genclerin cogu artik eroin kullaniyor ve sigaranin 10 kati bagimliligi var. Yani bu demektir ki baslayinca bidaha ömrün boyunca birakmak imkansiz. Ot kadar masum bisey degil bu. Polis uyuyormu? Heryerde satiliyor bu eroin bulmasi cok kolay.
İbrahim     0000-00-00 Son derece önemli bir konu tebrikler Süleyman abi yine güzel bir habere imza atmışsın bakalım yetkililer dikkate alacak mı ?
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
AHİLİK ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
AHİLİK ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
YENİLGİYİ HAK ETMEDİK
YENİLGİYİ HAK ETMEDİK