Advert

KADES Uygulaması Kadına Yönelik Şiddeti Engelleyecek

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından geliştirilen KADES uygulaması, olumlu tepkiler aldı. Kadına şiddete maruz kalan veya maruz kalma ihtimali olan kadınların, durumu ihbar edebilmeleri için geliştirilen uygulama, akıllı telefon mağazaları üzer

KADES Uygulaması Kadına Yönelik Şiddeti Engelleyecek
Bu içerik 691 kez okundu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından geliştirilen KADES uygulaması, olumlu tepkiler aldı. Kadına şiddete maruz kalan veya maruz kalma ihtimali olan kadınların, durumu ihbar edebilmeleri için geliştirilen uygulama, akıllı telefon mağazaları üzerinden yayınlandı.

 

KADES Uygulaması

 

“Kadına Destek (KADES) Mobil Uygulama Tanıtım Toplantısı”na katılan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kadınlara yönelik şiddetti azaltmak adına kullanılacak KADES uygulamasını tanıttı. KADES’in şiddete maruz kalan ya da maruz kalma riski taşıyan kadınların kullanımına sunulduğu söylendi.

 

Alo 183 Sosyal Destek Hattı ile şiddete uğrayan, uğrama riski taşıyan, destek ve yardıma ihtiyacı olan kadınlara 7/24 hizmet sunduklarını, elektronik izleme sistemiyle takip uygulamasının Haziran 2017'de 6 ilde yaygınlaştırıldığını anımsatan Kaya, “Bakanlığımızın veri sisteminin POLNET sistemiyle entegrasyonunu sağlamak üzere çalışıyoruz. İnşallah yakın zamanda POLNET ile entegrasyonu sağlamış olmayı umut ediyoruz.” dedi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının veri sisteminin Adet Bakanlığının UYAP sistemine de dâhil edildiğini belirten bakan, “Bugün bir araya gelmemize vesile olan Kadın Destek Mobil Uygulaması (KADES) ile birlikte şiddetle mücadelemizde bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanım alanını daha da genişletmiş olacağız. Bu sistem sayesinde artık şiddete maruz kalan veya maruz kalma ihtimali olan kadınlarımızın ihbarlarına en hızlı şekilde ulaşacağız. Kolluk birimlerimiz inanıyoruz ki en hızlı şekilde kadınlarımızın yanında olacak, onlarla ilgili gerekli tüm çalışmaları yapacak ve bize yönlendirecekler. Kadına karşı şiddetle mücadeleye akıllı çözüm getiren bu uygulama, ihbarı yapan kişinin bizzat adresini tespit ediyor ve hızlı müdahaleyi sağlama açısından da son derece önemli. İnşallah önümüzdeki süreçlerde bu uygulamamızın ne kadar çok kadınımızı şiddetten koruduğunu da görmüş olacağız.” açıklamasını yaptı.

 

Başta kolluk kuvvetleri olmak üzere birçok kamu görevlisine kadına yönelik şiddet eğitimleri vermeye başladıklarının altını çizen Fatma Betül Sayan Kaya, önümüzdeki günlerde 81 ilde kadına yönelik şiddete karşı eğitim almış personellerin bulunacağını dile getirdi.

 

Kaya, “Kadınların mutlu ve güvende olmadığı bir toplumun müreffeh ve güçlü olması beklenemez. Biz ülkemizin kadınlarını daha da güçlendirmek için önümüzdeki dönemde daha büyük gayret içerisinde çalışacağız. Kadın, sevginin, şefkatin, merhamet ve hoşgörü ikliminin adeta teminatıdır. Bizim kadim medeniyetimiz ve inanç değerlerimizde kadına şiddete asla ve asla yer yoktur, aksine kadınlarımızın hem toplum hem aile hayatına kattığı sınırsız zenginlikler vardır.” değerlendirmesini yaparak konuşmasını sonlandırdı.

KADES Uygulaması Kadına Yönelik Şiddeti Engelleyecek
Advert
Bu Haber Hakkında Sen Ne Düşünüyorsun..
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KONYASPOR BOLU VE HOLLANDA YOLCUSU
KONYASPOR BOLU VE HOLLANDA YOLCUSU
Japonya'da Konya Kültürü Tanıtıldı
Japonya'da Konya Kültürü Tanıtıldı