Advert

10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLANDI

Seydişehir Belediyesi tarafından Adile Baysal Kültür Evi’nde 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü toplantısı düzenlendi.

10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLANDI
Bu içerik 543 kez okundu.
Advert

Seydişehir Belediyesi tarafından Adile Baysal Kültür Evi’nde 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü toplantısı düzenlendi.

Yemekli toplantıya Belediye Başkanı Mehmet Tutal, İlçe Emniyet Müdürü Kasım Özdemir, Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sefa Özdemir, Seydişehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali Saylam ve birçok gazeteci katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Seydişehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali Saylam 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü vesilesiyle birlik ve beraberlik içinde bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadığını belirterek:

“Bilindiği üzere gazetecilerin haklarını korumak için 1961 yılında çıkarılan özel bir yasayla 10 Ocak, Çalışan Gazeteciler günü olarak kutlanmaktadır. O günden bu güne gelişen teknolojiyle birlikte gazeteciliğinde önemi artmıştır. Görüyoruz ki artık demokrasilerin en önemli unsuru özgür gazeteciliktir. Hem ülke yönetiminde, hem de ilçe yönetiminde gazeteciliğin mutlaka önemli bir yeri vardır. Gazeteciliğin olmadığı bir ülkede demokrasiden bahsedilemez. Bir ilçenin ekonomisinin büyüklüğü o ilçenin medyasının büyüklüğüyle eşdeğerdir. Seydişehir’in büyümesi için de son yıllarda büyük atılımlar gerçekleşti. Biz de bu konuda üzerimize düşen neyse yapmak istiyoruz. Bu büyümenin hem medya, hem de gelişim ve dönüşüm açısından daha yüksek seviyede olmasını arzu ediyoruz.1985 yılında Seydişehir Gazeteciler Cemiyeti o zaman ki vefakâr arkadaşlarımızın birlikte hareket etmesiyle kurulmuş. Onların bir kısmı burada, bir kısmı da öbür dünyaya intikal etti. O meslektaşlarımızı da bu vesileyle rahmetle anıyoruz. Daha kolay bir çalışma ortamında mesleklerini icra etmeleri dileğiyle, tüm meslektaşlarımın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutluyorum.” dedi.

Daha sonra sözü Konya Gazeteciler Başkanı Sefa Özdemir aldı. Özdemir Seydişehir’in kendisinde önemli bir yer edindiğini ve gazetecilik konusunda ileri seviyede bir ilçe olduğunu belirterek:

Seydişehir gazete sayımızla birlikte ilk yerel televizyon kurulan ilçelerden bir tanesi. Ayrıca siyasi görüşleri farklı olsa da Seydişehirli arkadaşlarım, Seydişehir’i ilgilendiren, ülkeyi ilgilendiren konularda hep birlik içinde hareket ediyor.” dedi.

Özdemir sözlerine şöyle devam etti: “10 Ocak 1961’de çıkartılan bir yasayla gazetecilere özlük hakkı, izinler ve yıpranma hakkı gibi bazı haklar verildi. Ancak zaman içerisinde bu hakların birçoğu kaybedildi. 2008 yılında yıpranma hakkımız kaldırıldı.  Dolayısıyla bu haktan doğan erken emekliliğimiz 5 yıl gibi bir süreden 2 yıla kadar düştü.

Bir diğer konu da son zamanlarda uluslararası arenada Türkiye en çok gazetecinin tutuklu olduğu ülke olarak gösteriliyor. Ancak bu tutukluları ayırmak gerekiyor. Vatanın birliğini ve bütünlüğünü tehdit eden terör örgütlerine destek veren her kim olursa olsun arkasında durmayız.”

Sözü en son Belediye Başkanı Mehmet Tutal aldı. Objektif ve adil haber çıkartma noktasında gazeteciliğin zor bir meslek olduğunu belirten Tutal:

“Seydişehir Kültürüyle, eğitim seviyesiyle, basın kalitesiyle öne çıkan ve farklılığı olan bir ilçe. Daha ileri seviyelere yükselme adına gazeteciler bizim gözümüz kulağımız gibidir. Yapıcı eleştiriler her zaman mutlaka olumlu sonuçlar doğurur. Dünyanın en önemli kişileri arasında basın mensupları yer alır. Yapıcı eleştiri yapan basın, insan hayatında olmazsa olmazdır. Bazı basın mensupları kalemini silah olarak kullanıyor. Ancak çok şükür ilçemizde bunun örnekleriyle karşılaşmıyoruz. Ben bu bağlamda ilçemizde ki gazetecilere teşekkür ediyor ve 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutluyorum.” şeklinde konuştu.

Programın devamında ise Başkan Mehmet Tutal, Seydişehir Belediyesi’nin gerçekleştirdiği projeler hakkında bir sunum yaptı. Daha sonra katılımcılar Başkan Tutal ile birlikte Seydişehir’in sorunları hakkında fikir alışverişinde bulundu.

10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLANDI
Bu Haber Hakkında Sen Ne Düşünüyorsun..
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
AHİLİK ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
AHİLİK ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
YENİLGİYİ HAK ETMEDİK
YENİLGİYİ HAK ETMEDİK