Advert
Advert
Advert

ABD’E RAĞMEN KUDÜS TASARISI BM’DE KABUL EDİLDİ

Türkiye’nin girişimleriyle hazırlanan ve ABD Başkanı Donald ump’ın Kudüs kararını eleştiren karar tasarısı, BM Genel Kurulu’nda ABD’nin tehditlerine rağmen 9’a karşı 128 oyla kabul edildi. Oylamada 35 ülke ise çekimser kaldı...

 ABD’E RAĞMEN KUDÜS TASARISI BM’DE KABUL EDİLDİ
Bu içerik 531 kez okundu.
Advert

Türkiye’nin girişimleriyle hazırlanan ve ABD Başkanı Donald ump’ın Kudüs kararını eleştiren karar tasarısı, BM Genel Kurulu’nda ABD’nin tehditlerine rağmen 9’a karşı 128 oyla kabul edildi. Oylamada 35 ülke ise çekimser kaldı.

BM'nin kararına ilk tepkiler nasıldı ?

BM Genel Kurulu'nda kabul edilen Kudüs tasarısı, Filistin'de memnuniyet yaratırken, İsrail alınan kararı "abes" olarak niteledi. Türkiye, gösterilen "dayanışmadan" ötürü teşekkür etti.

Tasarının kabul edilmesinin ardından açıklama yapan Filistin Başkanı Mahmud Abbas'ın sözcüsü Nebil Ebu Ridaniye, "oylamanın Filistin için bir zafer olduğunu" söyledi. Ridaniye, "Bu işgale son vermek ve Doğu Kudüs'ün başkentimiz olduğu bir Filistin devleti kurmak için BM ve tüm uluslararası forumlardaki çabalarımızı sürdüreceğiz" dedi.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ise kararı, "Trump rejiminin BM'deki eşkıyaca gözdağına karşı çınlayan bir küresel HAYIR" diye niteledi.

 

Oylama sonrası Twitter'dan açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kudüs konusunda BM Genel Kurulu’na sunulan karar tasarısının ezici bir çoğunlukla kabul edilmesini memnuniyetle karşılıyoruz. Trump yönetiminin, BM Genel Kurulu tarafından gayrı hukukiliği en sarih şekilde ortaya konulan bu talihsiz kararından bir an evvel dönmesini bekliyoruz" dedi.

Erdoğan, "Filistin ve Kudüs davasına destek veren herkese şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum" diye ekledi.

 

Advert
Bu Haber Hakkında Sen Ne Düşünüyorsun..
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Oppo  Yarın 10x Optik Zoom'lu Telefonunu Tanıtacak!
Oppo Yarın 10x Optik Zoom'lu Telefonunu Tanıtacak!
KONYASPOR ÖZEL MAÇTA TEK GOLLE YETİNDİ
KONYASPOR ÖZEL MAÇTA TEK GOLLE YETİNDİ