Advert

Facebook Kullanıcıları Dikkat ! Bu Haber Sizi İlgilendiriyor !

Facebook Kullanıcıları Dikkat ! Bu Haber Sizi İlgilendiriyor !
Bu içerik 715 kez okundu.
Advert

Süleyman Sayan Özel Haberi

Son Dönemlerde sosyal ağların hacklenmesi ile arkadaş listesindeki kişileri '' önce selam verip, falanca yerden hediye çeki dağıtıyorum senide düşündüm'' şeklinde  başlayan, ''hattın faturalı olup olmadığını'' sorma ile devam eden ''hediye kodu bu numaraya gönder'' ile biten dolandırılan binlerce insan var. Vatandaşların bir çoğu dolandırıldığını ise eline cep telefonu faturasını aldığında anlıyor. Seydişehir Ajans yönetimi olarak sizler için Facebook hesabınızı nasıl daha güvenli hale getirip kırılmasını güçlendirebiliriz şeklinde bir araştırma ve çalışma yaptık. İşte araştırmamızın sonuçları;

Gmail hesabını tercih edin.

Facebook Kullanıcılarının birçoğu e-posta adresine önem vermiyor, daha büyük çoğunluk ise e-posta'nın ne olduğundan habersiz. Ülkemizde ki kullanıcılar genellikle daha önce Facebook hesabı kullanan birilerine tek seferlik e-posta adresi açtıyor ve daha sonra o hesabı ve şifresini unutuyor. işte burada dolandırıcılar devreye giriyor Gmail hesabı dışındaki neredeyse tüm mail hesapları aktif kullanılmadığı zaman 72 gün içinde pasif hale geliyor. Dolandırıcıların kullandığı programlar ise aktif olmayan e-posta adreslerini sistemlerine düşürüyor. Gmail'in güvenlik prosedürü direk olarak cep telefonu doğrulaması gerektirdiğinden kırılması en güç hesapların başında gelmesi ile dikkat çekiyor.

E-Posta Hesabı Açarken Girdiğiniz Bilgileri Unutmayın ve Asla Tahmin Edilebilecek Cevaplar Vermeyin

E-Posta adresiniz pasif duruma geçtiğinde şifre kırma yöntemlerinin başında kişinin hakkında kısmında yer alan bilgilere dayarak ve paylaştığı fotoğraflarla alakalı kırma işlemi geliyor. Örneğin ne tür evcil hayvan besliyorsunuz sorusuna herkese açık kediniz ile çektiğiniz fotoğrafı koydu iseniz birinci adımı geçmesi için çoktan hackere yardım etmiş olursunuz. bir diğer örnekte yine maillerde sık sorulan annenizin nereli olduğu eğer ki yer bildirimi yaptıysanız yada akrabalarım kısmında annenizi işaretleyip onunda nereli olduğu profilinde yazıyorsa mail adresinizin bir güvenlik açığını daha vermiş oldunuz tebrikler. Yani E-Posta Hesabı Açarken Girdiğiniz Bilgileri Unutmayın ve Asla Tahmin Edilebilecek Cevaplar Vermeyin evcil hayvanınızın cinsine ev yazarsanız bu olasılık çözülmeyi geçiktirir.

Burada yapılacak iş yanıltıcı ama unutmayacağınız bilgiler ve 72 gün olmadan ara ara mail adresinizi ziyaret etmeniz.

Şifre Koyulurken Nelere Dikkat Etmeli ?

Bir çok kullanıcı Facebook şifresini güçlü oluştururken maile sadece numara yada harften oluşan basit şifreler verir. Ancak mail adresinizi tesadüfen öğrenen bir kişi facebook kullanıcıpaneline mail adresini girdiğinde şifre kısmına 123 bile yazsa sizin profiliniz çıkar ve bu kişi siz değilmisiniz diye soru sorar buda Facebook'un en büyük güvenlik açıklarından birini gözlere önüne serer. Hacker'in burada yapması gereken tek şey şifremi unuttum demesi ve kırdığı mail hesabınıza bir link istemesi olacaktır. yeni gelen link ile önce kolayca şifrenizi değiştirip daha sonra kendi belirlediği e-postaya hesabınızı tanımlayacaktır. böylece siz Facebook'a girmek istediğinizde bu e-postaya ait bir hesap bulunamadı uyarısını alıp ne oldu benim hesabıma diye kara kara düşüneceksiniz. Hesabı kıran kişinin 2 amacı olur 1- basit amaçlar muhtemelen bayan hesaplarının başına gelen tanıdığınız fakat muhatap olmadığınız kişilerin hesabınıza dair merakı bu kişi hesapta aslında birşey olmadığını görüp bir süre sonra gelen şikayetler doğrultusunda hesabı bırakacaktır. 2- Dolandırıcılık amaçlı  çalınan hesaplar ki burada hesabınızı çalan kişi hesabınızı en fazla 24 saat kullanıp sonra yeni kurbanlar aramaya başlayacaktır. hazır mesajı yazıp tüm listeniz ile görüşmesi copyala yapıştır yöntemi ile ne kadar uzun sürebilir ki ? Şifrenizi koyarken her hesap için ayrı şifre koymayı unutmayınız ve şifreleriniz üç karakter esasına özen gösteriniz. şifrelerinizde tuttuğunuz takım memleketiniz doğum tarihiniz gibi karakterler kullanmayınız. alakasız ama unutmayacağınız karakterler hesap güvenliği için oldukça önemli . bir örnek verecek olursak diyelimki hesabınız sayan@gmail.com şifrenizde kesinlikle sayan olmasın mesela şu şekilde bir şifre çok zor ihtimalle kırılır Fatih@hasan?22>! isimler numaralar ve diğer karakterler tamamen alakasız.

Hacklediği her hesaptan 3 kişi dolandırsa onun için yeterli olacaktır.

Peki Bütün Bunların Yanında Facebook Hesabını Güvenli Kullanmanın Yöntemi Nedir ?

Bilgisayar Korsanlarının kendi aralarında bir Ata sözü vardır. Kırılamayacak hesap yoktur. Hiç bir kapı geçilemez değildir vs. Haklılık payı olsada hesabımızı onlara öylece bırakmak yerine yapılacak en akıllı yöntemlerden ikisi ise çok çok önemli, önce Facebook hesabınıza cep telefonu numaranızı tanımlıyorsunuz. gelen kodu onayladıktan sonra güvenliği en üst düzeye çıkarmak için güvenlik bölümünden kodmatik ile giriş yap bölümünü seçerseniz Facebook'a ilk girişinizde cep telefonunuza bir kod geliyor bu kodu girdikten sonra size iki seçenek sunuluyor girilen cihazı eğer kaydederseniz bir daha sadece o cihazdan girdiğinizde kodmatik devreye girmiyor diğer tüm cihazlarsa kodmatik cep telefonunuza tıpkı bankarların sisteminde olduğu gibi kod gönderiyor. bu şekilde hesabınız üst düze korumaya geçiyor.

Tüm Bunları Yaptım Yine de Hesabım Kırıldı Derseniz 

Tüm Bunlar yaptınız hesap yinede başkasının eline nasıl geçer işte burada da android telefonunuz devreye giriyor Hackerlar tarafından yazılan kaynağı belli olmayan uygulamalarıı telefonunuza indirdiğinizde yukardaki yaptığınız tüm işlemleri çöpe atabilirsiniz çünkü uygulama sizin zaten tüm bilgilerinize sahip oluyor bu yolla banka hesaplarınıza dahi girebilirler aman dikkat diyelim. Facebook hesabınızdaki kişilere asla birşey istemiyeceğinize dair ara ara paylaşım yaparsanız diğer kullanıcılar bu kişilere itimat etmezler.

Hesabınız Çalındığında Yapılacak İşlemler İse

Öncelikle https://www.facebook.com/hacked bölümüne başvuru yapıp hesabın kilitlenmesini sağlamanız gerekiyor bunun için enson bildiğiniz şifre ve e-posta adresi gereklidir. sonra kişi listenizde ki arkadaşlarınıza hesabın çalındığına dair şikayet mesajını Facebook'a göndermesini istemelisiniz. bu sayede siz kullanamasanız bile karşı taraf da artık bu hesabı kullanamaz sonra en yakın karakolun siber suçlar bölümünü ziyaret edip gerekli savcılık başvurusunu yapın burada bazen işin farkında olamayan memurlar facebook'un Türkiye'de temsilciği olmadığı için takipsizlik çıkar gerek yok gibi size cevap verselerde ilgili dilekçe için israr edin sonuçta o dilekçe sizin olası bir şikayette garantiniz olacaktır. bu kısmı siber suçlarda hiçbir memur arkadaş söylemez ancak bu olay hafta sonu başınıza gelirse ilgili yerine nöbetçi memurdan böyle bir tepki alabilirsiniz kesinlikle dilekçe yazdırın ve fotokopisini saklayın.

Hesabı Geri Alma

Hesabı geri alma işlemi için Facebook sizden yeni bir e-posta adresi istecektir bu adrese gönderdiği linke facebook kullanıcı adınız ve kimliğinizi göndermelisiniz kimlikteki seri no tc no gibi kısımları paint tarzı basit bir program ile silebilirsiniz Facebook hesabını kullanan kişinin siz olduğunuzu anladığı anda gönderdiğiniz bilgileri silip size hesabınızı geri verecektir sorun genelde 48 saat içinde çözülecektir.  

Çalışmam umarım sizlerin daha güvenli sosyal ağ kullanmanız için faydalı olmuştur. Burada ki bilgilerin tamamı uzun bir araştırma döneminden geçmiştir ve hepsi benim kendi birikimlerim ve tecrübelerim sonucu elde edilmiştir.

Süleyman Sayan sosyal ağlar facebook hackleme facebook güvenli hale getirme
Bu Haber Hakkında Sen Ne Düşünüyorsun..
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
AHİLİK ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
AHİLİK ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
YENİLGİYİ HAK ETMEDİK
YENİLGİYİ HAK ETMEDİK