Advert
ŞİMDİ OKULLU OLDUK
Kenan AKBAŞ

ŞİMDİ OKULLU OLDUK

Bu içerik 931 kez okundu.

10 Haziran 2016 tarihinde kapanan 2015-2016 yılı eğitim ve öğretim döneminin ardından üç aylık tatile giren öğrenciler, uzun bir dinlenmenin ardından 19 Eylül 2016 Pazartesi gününden itibaren 2016-2017 eğitim ve öğretim dönemine merhaba diyorlar. Çıraklık dönemi olarak da belirte bileceğimiz anaokulu ve birinci sınıfa başlayacak olan öğrenciler ise bir hafta önceden okula giderek yeni okullarına alışmaya çalışıyorlar. Hep sorarız çocuklara okula gidip büyüyüp kocaman adam olunca ne olacaksın diye; Kimisi öğretmen, kimisi doktor, kimisi polis kimisi de örneklerle çoğaltabileceğimiz birçok meslek gurubundan herhangi birini söyler büyüklerine.  Öncelikle eğitim ve öğretim yuvasının adı olan okul nedir, ona cevap vermeye çalışalım. Benim görüşüme göre okul geleceğimizin teminatları olan gençlerimizi yıllar süren eğitim ve öğretimin ardından başarılı oldukları alanlar da ülkeye hizmet etmeleri için hazırlayan ve gençlerimizin beyinlerine yeni bilgiler katan, ilköğretimden başlayarak üniversite eğitimi ile son bulan öğretmenlerimizin görev yaptığı yerlerdir.

Tabi ki üniversite bittikten sonra eğitim ve öğretim bitiyor olarak algılanmasın yazdıklarım. Eğitim ve öğretim insanın yaşamından son anına kadar vardır. Hızla ilerleyen teknoloji sayesinde insan öğrenmeye ve öğretmeye mecburdur. Kendini yenilemeyen, gelişen teknolojiyi takip edemeyen milletlerin güçlü ve itibar sahibi olmalarının imkânı yoktur. Eğitim ve öğretimde 19 Eylül’den itibaren yeni bir dönem başlıyor. Arkadaşlarını özleyenlerin, öğretmenlerini özleyenlerin, yeni arkadaşlarla tanışmak isteyenlerin, yeni bilgiler öğrenmek isteyenlerin, gece yatağına yatıp sabırsızlıkla sabahın olmasını bekleyen öğrencilerin günüdür 19 Eylül. Okulumuzun ve yaşadığımız bu güzel günlerin kıymetini iyi bilmek lazım. Çünkü hızla geçen yılların geriye dönük olarak bıraktığı hatıraların yaşandığı, birçok arkadaş çevresi ile tanıştığımız yer okullarımızdır. Okurken sıkıldığımız, bir bitse de kurtulsak dediğimiz okulumuzu yıllar sonra çok özlüyoruz. Keşke okul yılları geri gelse dediğimiz günler mutlaka olmuştur.

 Zamanı geriye döndürmenin imkânı yoktur. Eğitim ve öğretim gördüğümüz okul öğrencilerimiz için zamanın boşa geçtiği, yanlış hal ve hareketlerin yapıldığı, öğretmenlere saygısızlık yapılan yerler olmamalıdır. Maalesef günümüzde okulu bu amaçlar için kullanan gençlerimiz vardır. Hızla gelişen teknolojiyi yanlış kullanmak adına teknolojinin nimetlerinden yararlanan kendini bilmez gençlerimiz var bizim. Fakat Türk gençliği asla böyle olmamalıdır. Atatürk’ün gençler için söylediği benimde çok sevdiğim bir sözü vardır.  ‘’Gençler; cesaretimizi güçlendiren ve sürdüren sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve kültür ile insanlık değerinin, vatan sevgisinin en değerli örneği olacaksınız.’’ Türk gençliği Atatürk’ün söylediği bu güzel söze layık olmalıdır. Türk örf ve adetlerini yıllarca yaşatan atalarının torunları olduklarını unutmamalıdırlar. Yeni eğitim ve öğretim yılı tüm öğretmenlerimize ve geleceğimizin yegâne teminatı olan öğrencilerimize hayırlı ve uğurlu olsun. Omuzlarındaki yükleri büyük olan öğretmenlerimizin yüce Allah (c.c) yar ve yardımcıları olsun. Bu haftaki yazımı aşağıda okuyacağınız çocuklara hitap eden şarkı sözleriyle bitirmek istiyorum.

Şimdi okullu olduk

Sınıfları doldurduk

Sevinçliyiz hepimiz

Yaşasın okulumuz 

DİĞER YAZILAR
Bu Haber Hakkında Sen Ne Düşünüyorsun..
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
VEE M.R.A KOVULDU !
VEE M.R.A KOVULDU !
TFF, Konya'ya ''PARDON'' dedi
TFF, Konya'ya ''PARDON'' dedi