Advert
ANNE VE ANNELER GÜNÜ
Kenan AKBAŞ

ANNE VE ANNELER GÜNÜ

Bu içerik 231 kez okundu.

Günün anlam ve önemi bakımından bu haftaki yazımda Anne ve Anneler günü ile ilgili düşüncelerimi paylaşmak istedim sizlerle. Hayatımızdaki en kutsal varlık olan Annelerin haklarının ödenmesinin imkânı yoktur. Dokuz ay bizleri karınlarında taşıyan, taşırken bedeninde bir canlının olduğu bilinciyle gururlanan, ona verdiğimiz rahatsızlığa rağmen hiçbir zaman şikayetde bulunmayan annelerimiz bizler için çok önemlidir. Bir insan ne kadar büyürse büyüsün annesinin gözünde her zaman bir çocuktur. Evladının üzerine titreyen, yemeyen yediren, evladını her türlü kötülüklerden korumak için canla başla mücadele eden kişinin adıdır Anne. İnsanoğlunun annesine olan bağlılığı gözünü dünyaya açtığı andan itibaren başlar. Hiçbir işten anlamayan acemi çırak misali hayatta öğrenmemiz gereken ne varsa bizlere ilk öğreten annelerdir.

Küçük bir çocuğun annesine verdiği ilk hediye bilinçsiz bir şekilde söylediği ‘’anne’’ kelimesidir. Anne adeta bir sabır abidesidir. Gecelerce kendisini uykusuz bırakan evladına karşı kin yerine daha çok sevgi ve şefkat duyandır. Küçüklüğümüzden başlayarak hayatımızın her alanında her zaman bizimle olan annelerimize gereken değeri veriyor muyuz? Günümüzde öyle evlatlar var ki kendisini dokuz ay karnında taşıyan annesinin kıymetini bilmeyen. Bu tür insanlara söylenecek fazla bir söz yoktur Allah ıslah etsin demekten başka. Çünkü bu tür insanlara ne kadar da söz söyleseniz içlerinde yitirdikleri vicdan ve merhamet duygusundan dolayı söylediklerinizi anlamazlar. Yalnız insanoğlu hayatta ne ekerse günü gelince onu biçecektir. Bugün annesine saygı göstermeyen, onun halini hatırını sormayan, onu acımasızca sokağa atan evlatlar bir gün gelecek aynı şekilde muamele göreceklerdir.

Bunun günümüzde örnekleri çoktur. Annesine karşı yaptığı hatadan dolayı onun rızasını almayan bir evlat bir gün gelir yaptığı hata ile karşı karşıya kalır. İşte o zaman anlar her şeyi ama son pişmanlığın kimseye bir faydasıda yoktur. Annelerimiz sadece özel günlerde hatırlanmamalıdır. Onlar her zaman kalbimizin başköşesin de olmalıdır. Rasulullah (s.a.v) efendimizin hadisi şeriflerinde söylediği gibi ‘’cennet anaların ayakları altındadır’’. Birçoğumuz hayatta iken pek fazla değerini bilemediğimiz annemizin değerini kaybettikten sonra anlarız. Keşke annem olsaydı da, hiçbir şey yapmasaydı da başköşe de otursaydı diye serzenişte bulunuruz. İnsan hayatındaki en önemli besin kaynağı anne sevgidir. Anne sevgisinin gölgesinde büyüyen bir çocuk hayata pozitif bir gözle bakar. Arkasında bir desteğin olduğu bilinci yaptığı bir işte daha başarılı olur. Onun için annelerimizin kıymetini çok iyi bilelim. Buradan tüm annelerin ve annemin Anneler Gününü en kalbi duygularımla kutluyorum. Bu haftaki yazıma kısa bir şiirle son vermek istiyorum.

 

Annedir sizleri sevgi ile kucaklayan

Annedir hayatımıza hayat katan

Annedir bize saygı ve hürmet aşılayan

Annedir kalblerde baş tacı olan

DİĞER YAZILAR
Bu Haber Hakkında Sen Ne Düşünüyorsun..
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Etyemez'den Sudan'da Ribat'a ziyaret
Etyemez'den Sudan'da Ribat'a ziyaret
II. İzmir Tek Kişilik Oyunlar Festivali
II. İzmir Tek Kişilik Oyunlar Festivali