Ahilik Geleneği İle Ustalık Belgesi Verildi

Mesleki Eğitim Merkezinde Ustalık ve Usta Öğretici Belgesi verme programında AHİLİK geleneğinin tanıtımı ve Ahilikte önemli bir yeri olan temsili ...

Ahilik Geleneği İle Ustalık Belgesi Verildi
Bu içerik 1014 kez okundu.

Mesleki Eğitim Merkezinde Ustalık ve Usta Öğretici Belgesi verme programında AHİLİK geleneğinin tanıtımı ve Ahilikte önemli bir yeri olan temsili  ŞED kuşatma töreni yapıldı.

Törende Merkez personeli ve belge almaya hak kazanan ustalar  hazır bulundu. Tören saygı duruşu, İstiklal Marşı ile başlandı. Seydişehir Kaymakamımız Regaip Ahmet Özyiğit, İlçe Milli Eğitim MüdürüTahir Kibar ve basın mensupları törene katıldı.

Mesleki Eğitim Merkezi toplantı salonunda gerçekleştirilen program Merkez  Müdürü Erdem Şirin’in açılış konuşması ile başladı.

“Ahi kardeş, yiğit anlamındadır. Ahiliğin kurucusu Ahi Evran’dır.Asıl adı Şeyh Mahmut Nasıruddin olup Kayseri,Denizli ve Konya yörelerinde kalarak Kırşehir’e yerleşmiştir.Ahilik teşkilatını burada kurmuştur.Hepiniz törenimize katıldığınız için onur duyduk bizi şereflendirdiniz.” dedi

Kaymakam Regaip Ahmet Özyiğit ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Tahir Kibar’ın da konuşma yaptığı programda okul öğretmeni Olcay Uysal’ın Sakarya şiiri dinleyenleri duygulandırdı.

Kaymakam Regaip Ahmet Özyiğit konuşmasında, meslek edinmenin önemine değinerek; rızık kazanmak çok önemli. Toplumda meslekler bazen yanlış değerlendirilmektedir. Ayakkabı boyacılığı yapmak bile kıymetli. Kendinizi küçük görmeyiniz.Asıl önemli olan helal kazanç, sağlık ve huzurdur. Helal kazanırsanız kazancınız bereketli olur ve çok mutlu olursunuz. Yaptığınız çok kıymetli ve bereketli bir iş. Sizlerde atalarımızın kurduğu AHİLİK teşkilatında olduğu gibi doğru, dürüst ve ahlaklı olan ve helalinden rızık kazanmayı düşünen ustalar yetiştirmeye devam edin. AhilikteGönlünü, Kapını, Sofranı Açık tut;  Elini Dilini Belini bağlı tut şeklinde altı önemli kural vardır. Bu kuralları uygulayan sanatkarımız toplumumuzu ayakta tutmuştur, dedi.

Ülkede %25’ye yakınının kamu görevlisi ve ilmi sınıf olmak için eğitim görmesi gerektiğini, geriye kalan %75’nin ise ticaret ve mesleki hizmetler için eğitim görmesi gerektiğini söyleyen Kaymakam Özyiğit, mesleki okulların öneminin arttığını ve Milli Eğitim Bakanlığımızın bu anlamda önlemler aldığını mesleki okullaşma oranı %65’in üstüne çıkarmak için yoğun çalışmalar yaptığını söyledi.

 İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Tahir Kibar konuşmasında mesleki eğitimin öneminden ve tarihte Ahiliğin bize kazandırdıklarından bahsetti.

”Ticaret ahlakı ön plandaydı.Hileli ve çürük mal satılmaz, müşteriden fazla para alınmaz, bir başkasının malı taklit edilmez, noksan tartılmaz, bozuk terazi kullanılmaz, sahte ve kalitesiz mal üretilmezdi.Ahiliğin temel felsefesi müşteri veli nimettir anlayışı idi.Kalitesiz bir malı fiyatından daha yüksek bedelle satan bir esnafın pabucu dama atılırdı.Uzun süre esnaflık yapamaz, taa ki Ahilik sistemi tarafından tekrar ticari ahlaka uygun çalışmasına  kararverilene kadar. İşte bu yüzden sizler Ülkemiz için çok önemli işler yapmaktasınız.”

Mesleki Eğitim Merkezi Öğretmeni Olcay Uysal Ahiliğin kısa bir tanıtımını yaparak temsili ŞED KUŞATMA töreninin sunumuna geçti.

Ahi Şeyhinin ustalığa yükselen gence nasihatı okundu. “Haramabakma,haramyeme,haramiçme.Doğru, sabırlı,dayanıklı ol,yalan söyleme, büyüklerinden önce söze başlama, kimseyi kandırma,kanaatkar ol, dünya malına tamah etme,yanlış ölçme, eksik tartma,kuvvetli ve üstün durumdayken affetmesini,hiddetliyken yumuşak davranmasını bil.Kendin muhtaç iken bile başkalarına verecek kadar cömert ol.”

Tekbirler eşliğinde kalfayı yetiştiren usta,kalfalık kuşağını çıkararak, ustalık kuşağını bağladı.

İlçemiz Kaymakamı Regaip Ahmet Özyiğit Ustalık Belgesini yeni yetişen usta adayına verdi.Diğer belgelerde törenle sahiplerine verildi. Tören bitiminde Mesleki Eğitim Merkezinin ikramına geçildi.

Ahilik Geleneği İle Ustalık Belgesi Verildi
Bu Haber Hakkında Sen Ne Düşünüyorsun..
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Usta Sanatçı Münir Özkul Hayatını Kaybetti
Usta Sanatçı Münir Özkul Hayatını Kaybetti
DÜNYA KIRIM TATAR ÜNİVERSİTESİ NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ ZİYARET
DÜNYA KIRIM TATAR ÜNİVERSİTESİ NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ ZİYARET